Syn.: Quercus acuta Raf., Quercus rubra var. coccinea (Münchh.) Aiton
Česká jména: dub šarlatový (Mareček 1999)
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se ve východní části USA, na západě jeho areál zasahuje až na západní břeh Mississippi do východních oblastí států Missouri a Arkansas, na jihu do Louisiany, Alabamy a Georgie, na severu proniká až do Nové Anglie a jižního Wisconsinu.
Ekologie: Roste v opadavých lesích, na suchých svazích, obvykle na kyselých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Popis: Statný opadavý strom dosahující výšky až okolo 30 m. Borka je šedá až tmavě hnědá, letorosty červenohnědé, lysé, terminální pupeny jsou vejcovité, červenohnědé, 4–7 mm dlouhé, v horní části chlupaté. Řapík je 2,5–6 cm dlouhý, lysý, čepel je v obrysu eliptická, vejčitá až obvejčitá, peřenodílná, 7–16 cm dlouhá a 8–13 cm široká, na bázi uťatá, po okraji s 5–9 hluboce vykrojenými laloky a 18–50 osinkami, na líci lysé a lesklé, na rubu lysé, jen v uzlinách hlavních žilek drobně chlupaté; na podzim jsou listy šarlatově červené. Žaludy dozrávají v druhém roce, jsou podlouhlé až téměř kulovité, 12–22 mm dlouhé, do 1/3 až 1/2 kryté číškou.
Poznámka: Rozlišování severoamerických dubů není snadné, kromě mnoha zdejších i několika zavlečených druhů tu najdeme rovněž celou řadu kříženců. Dub šarlatový se kříží například s druhy Quercus palustris, Q. rubra, Q. velutina aj.
Fotografováno dne 8. 9. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).