QUERCUS COCCINEA Münchh. – dub šarlatový

Syn.: Quercus acuta Raf., Quercus rubra var. coccinea (Münchh.) Aiton
Česká jména: dub šarlatový (Mareček 1999)
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus coccinea

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se ve východní části USA, na západě jeho areál zasahuje až na západní břeh Mississippi do východních oblastí států Missouri a Arkansas, na jihu do Louisiany, Alabamy a Georgie, na severu proniká až do Nové Anglie a jižního Wisconsinu.

Ekologie: Roste v opadavých lesích, na suchých svazích, obvykle na kyselých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Popis: Statný opadavý strom dosahující výšky až okolo 30 m. Borka je šedá až tmavě hnědá, letorosty červenohnědé, lysé, terminální pupeny jsou vejcovité, červenohnědé, 4–7 mm dlouhé, v horní části chlupaté. Řapík je 2,5–6 cm dlouhý, lysý, čepel je v obrysu eliptická, vejčitá až obvejčitá, peřenodílná, 7–16 cm dlouhá a 8–13 cm široká, na bázi uťatá, po okraji s 5–9 hluboce vykrojenými laloky a 18–50 osinkami, na líci lysé a lesklé, na rubu lysé, jen v uzlinách hlavních žilek drobně chlupaté; na podzim jsou listy šarlatově červené. Žaludy dozrávají v druhém roce, jsou podlouhlé až téměř kulovité, 12–22 mm dlouhé, do 1/3 až 1/2 kryté číškou.

Poznámka: Rozlišování severoamerických dubů není snadné, kromě mnoha zdejších i několika zavlečených druhů tu najdeme rovněž celou řadu kříženců. Dub šarlatový se kříží například s druhy Quercus palustris, Q. rubra, Q. velutina aj.

Quercus coccinea
Quercus coccinea
Quercus coccinea
Quercus coccinea
Quercus coccinea
Quercus coccinea

Fotografováno dne 8. 9. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).