Syn.: Quercus coreana Nakai, Quercus daimio K. Koch, Quercus obovata Bunge, Quercus pinnatifida Franch. et Sav., Quercus pseudodentata Uyeki
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Rozšíření: Východoasijský druh s dosti rozsáhlým areálem. Vyskytuje se v severní a střední Číně v provinciích Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning, Che-pej, Šan-si, Šen-si, Kan-su, Šan-tung, Ťiang-su, An-chuej, Če-ťiang, Che-nan, Chu-pej, Chu-nan, Ťiang-si, Kuej-čou, S‘-čchuan a Jün-nan. Dále přesahuje na Tchaj-wan, na Korejský poloostrov, v Rusku do nejjižnějších částí Přímořského kraje a do Japonska, kde roste na všech hlavních ostrovech.
Ekologie: Součást smíšených lesů, zejména na horských svazích; dává přednost slunným stanovištím a nevápnitým půdám. Vystupuje do nadmořské výšky 2700 m. Po vyrašení je citlivý na jarní mrazíky.
Popis: Jednodomý opadavý strom, dorůstá výšky 15–25 m; borka je šedočerná, hluboce brázditá; letorosty jsou tlusté, krátce šedožlutě plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 2–5 mm dlouhý; čepel je obvejčitá, mělce peřenolaločnatá nebo pilovitá, 10–30 cm dlouhá a 6–30 cm široká, na líci tmavozelená, lesklá, v mládí pýřitá a později olysávající, na rubu hustě šedohnědě plstnatá (s hvězdovitými chlupy), na bázi zaokrouhlená, na okraji až s 13 laloky, s krátkým tupým vrcholem. Samčí květy tvoří jehnědy, které vyrůstají na bázi letorostů, jejich okvětí je kalíškovité; tyčinek je obvykle 4–7. Samičí květy vyrůstají v úžlabí na koncích letorostů; číška je 1,2–2 cm dlouhá a 2–5 cm široká, uzavírá polovinu až 2/3 žaludu, šupiny na číšce jsou úzce kopinaté, asi 1 cm dlouhé, přímé nebo koncem vyhnuté, červenohnědé. Nažka (žalud) je vejcovitá, 1,5–2,3 cm dlouhá a 1,2–1,5 cm široká, lysá.
Ohrožení a ochrana: V Rusku je výskyt tohoto dubu omezen jen na rozlohou nevelkou oblast na Dálném východě, proto je uveden v Červené knize Ruska.
Využití: V Evropě a v Severní Americe se zřídka pěstuje jako okrasný strom: listy se na podzim pěkně zbarvují a dlouho drží. V Koreji byla zaznamenána konzumace škrobnatých žaludů. Dřevo je tvrdé, odolné a vhodné pro výrobu nábytku, ale vzhledem k pomalému růstu stromů není příliš využíváno. Je z něj ale kvalitní dřevěné uhlí.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada), Ladislav Kovář, dne 14. 10. 2018 (Česko, Kostelec na Černými lesy, arboretum) a Vít Grulich, dne 3. 12. 2018 (Čína, Peking, Mu-tchien-jü).