QUERCUS DENTATA Thunb. – dub zubatý

Syn.: Quercus coreana Nakai, Quercus daimio K. Koch, Quercus obovata Bunge, Quercus pinnatifida Franch. et Sav., Quercus pseudodentata Uyeki
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus dentata

Rozšíření: Východoasijský druh s dosti rozsáhlým areálem. Vyskytuje se v severní a střední Číně v provinciích Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning, Che-pej, Šan-si, Šen-si, Kan-su, Šan-tung, Ťiang-su, An-chuej, Če-ťiang, Che-nan, Chu-pej, Chu-nan, Ťiang-si, Kuej-čou, S‘-čchuan a Jün-nan. Dále přesahuje na Tchaj-wan, na Korejský poloostrov, v Rusku do nejjižnějších částí Přímořského kraje a do Japonska, kde roste na všech hlavních ostrovech.

Ekologie: Součást smíšených lesů, zejména na horských svazích; dává přednost slunným stanovištím a nevápnitým půdám. Vystupuje do nadmořské výšky 2700 m. Po vyrašení je citlivý na jarní mrazíky.

Quercus dentata

Popis: Jednodomý opadavý strom, dorůstá výšky 15–25 m; borka je šedočerná, hluboce brázditá; letorosty jsou tlusté, krátce šedožlutě plstnatě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 2–5 mm dlouhý; čepel je obvejčitá, mělce peřenolaločnatá nebo pilovitá, 10–30 cm dlouhá a 6–30 cm široká, na líci tmavozelená, lesklá, v mládí pýřitá a později olysávající, na rubu hustě šedohnědě plstnatá (s hvězdovitými chlupy), na bázi zaokrouhlená, na okraji až s 13 laloky, s krátkým tupým vrcholem. Samčí květy tvoří jehnědy, které vyrůstají na bázi letorostů, jejich okvětí je kalíškovité; tyčinek je obvykle 4–7. Samičí květy vyrůstají v úžlabí na koncích letorostů; číška je 1,2–2 cm dlouhá a 2–5 cm široká, uzavírá polovinu až 2/3 žaludu, šupiny na číšce jsou úzce kopinaté, asi 1 cm dlouhé, přímé nebo koncem vyhnuté, červenohnědé. Nažka (žalud) je vejcovitá, 1,5–2,3 cm dlouhá a 1,2–1,5 cm široká, lysá.

Ohrožení a ochrana: V Rusku je výskyt tohoto dubu omezen jen na rozlohou nevelkou oblast na Dálném východě, proto je uveden v Červené knize Ruska.

Využití: V Evropě a v Severní Americe se zřídka pěstuje jako okrasný strom: listy se na podzim pěkně zbarvují a dlouho drží. V Koreji byla zaznamenána konzumace škrobnatých žaludů. Dřevo je tvrdé, odolné a vhodné pro výrobu nábytku, ale vzhledem k pomalému růstu stromů není příliš využíváno. Je z něj ale kvalitní dřevěné uhlí.

Quercus dentata
Quercus dentata
Quercus dentata
Quercus dentata
Quercus dentata
Quercus dentata
Quercus dentata

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada), Ladislav Kovář, dne 14. 10. 2018 (Česko, Kostelec na Černými lesy, arboretum) a Vít Grulich, dne 3. 12. 2018 (Čína, Peking, Mu-tchien-jü).