QUERCUS TROJANA Webb – dub

Syn.: Quercus aegilops Griseb., Quercus castaniifolia Pantan., Quercus fragnus A. Longo, Quercus grisebachii Kotschy, Mattei et Bald., Quercus macedonica A. DC., Quercus muzaura Balsamaki, Quercus ostryifolia Borbás
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus trojana

Rozšíření: Východomediteránní druh, jeho areál se rozkládá v jihovýchodní Evropě od chorvatské Dalmácie přes Černou Horu a Albánii po Makedonii a Řecko, okrajově i v Kosovu a v Bulharsku. Vzácně roste i na jihu Apeninského poloostrova v italských provinciích Puglia a Basilicata (v prostoru mezi městy Lecce, Taranto, Matera a Bari. Poddruhem Quercus trojana subsp. yaltirikii přesahuje i do Malé Asie do Turecka.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou lesíky na mělkých zásaditých půdách, povětšinou na vápencovém podloží. Snáší mírné poklesy teplot pod bod mrazu.

Quercus trojana

Popis: Poloopadavý listnatý strom, dorůstá výšky 5–15 m; borka je šedavá, letorosty jsou hnědé, lysé. Listy jsou krátce řapíkaté, kožovité, kopinaté, 4–6 cm dlouhé a 1–2 cm široké, s (9–)12–15 páry žilek, na okraji tupě nebo ostře zubaté (zuby mohou mít i hrotitou špičku), vzácně jsou listy zvlněné; řapík je 1–4 mm dlouhý. Samčí květy jsou uspořádány v jehnědách; samičí květy jsou přisedlé. Žaludy mají číšku dřevnatou, 2,5–3 cm dlouhou, pokrytou kopinatými šupinami 2–3 mm dlouhými, nažka vyčnívá z číšky asi 1/3 délky.

Ohrožení a ochrana: V Srbsku patří tento dub k zákonem chráněným druhům.

Quercus trojana
Quercus trojana
Quercus trojana
Quercus trojana
Quercus trojana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2014 (Itálie, Apulie, Cisternino).