Syn.: Belospis laevigata (Kunth) Raf., Salvia laevigata Kunth, Salvia puberula Fernald
Česká jména: šalvěj zákrovatá (Mareček 2001)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Druh pochází ze severovýchodního Mexika, vyskytuje se v pohoří Sierra Madre Oriental, na severu jeho areál zasahuje až do států Tamaulipas a Nuevo León, na jihu do států Puebla a Veracruz.
Ekologie: Roste v horských dubinách a borech, na křovinatých svazích, nevyhýbá se ani sekundární vegetaci, v nadmořských výškách zhruba od 1100 až do 2600 m. Kvete od července do října.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou přímou, až 200 cm dlouhou, zelenou nebo i červeně naběhlou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 6–14 cm dlouhé a 2–8 cm široké, na bázi klínovité, uťaté nebo až srdčité, po okraji drobně vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté, lysé nebo chlupaté. Květenstvím je terminální, (5–)10–36(–50) cm dlouhé, květy vyrůstají ve 4–10květých lichopřeslenech; listeny jsou růžovonachové, opadavé, v horní části květenství hustě nahloučené, vejčité, (3–)8–20 mm dlouhé a (2–)7–14 mm široké, hrotité, lysé nebo chlupaté, po okraji jemně brvité; kalich je 10–16 mm dlouhý, 2pyský, růžovonachový, chlupatý; koruna je 2pyská, 28–45 mm dlouhá, růžovonachová, horní pysk je přilbovitý, hustě chlupatý, dolní 3laločný. Plody jsou tvrdky, 3–3,5 mm dlouhé.
Využití: Dekorativní druh šalvěje, pěstuje se i v evropských zahradách a parcích jako okrasná rostlina. V kultuře se objevuje v několika kultivarech.
Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).