SALVIA MULTICAULIS Vahl – šalvěj / šalvia

Syn.: Arischrada multicaulis (Vahl) Pobed., Salvia bodeana Bunge, Salvia pinardii Boiss., Salvia rascheyana Boiss., Salvia szovitsiana Bunge, Schraderia acetabulosa Pobed., Stiefia multicaulis (Vahl) Soják
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia multicaulis

Rozšíření: Vyskytuje se na severu Blízkého východu – od východního Turecka přes sever Iráku po západní Írán, k jihu sestupuje až do Sýrie a Jordánska.

Ekologie: Roste ve stepní křovinaté vegetaci na skalnatých a kamenitých svazích, v kamenité suti, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 2600 m. Kvete od dubna do července.

Salvia multicaulis

Popis: Vytrvalá bylina poduškovitého habitu s dřevnatým oddenkem. Lodyha je vystoupavá až přímá, 12–55 cm dlouhá, obvykle žláznatě chlupatá, vzácněji lysá. Listy jsou řapíkaté, eliptické až podlouhle vejčité, 2–4,5(–7) cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, někdy však i peřenosečné s 1–2 páry malých úkrojků a s velkým úkrojkem terminálním, jsou vrásčité, po okraji vroubkované, plstnaté. Květenství je terminální, lichopřesleny jsou 4–10květé, oddálené; listeny jsou široce vejčité, až 15 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 12–17 mm dlouhý, nachový, jen vzácně i žlutozelený, řídce žláznatě chlupatý, koruna je nafialovělá, vzácně i bílá, 16–22 mm dlouhá, 2pyská, trubka je rovná, 12–14 mm dlouhá, horní pysk je přímý. Plody jsou tvrdky.

Salvia multicaulis
Salvia multicaulis
Salvia multicaulis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 6. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, okolí obce Muradiye).