SALVIA SCLAREOIDES Brot. – šalvěj / šalvia

Syn.: Salvia baetica Boiss., Salvia bullata Vahl, nom. illeg., Salvia elongata Spreng., nom. illeg., Salvia lusitanica Poir., Salvia pratensis var. bullata Briq., Salvia pratensis var. lusitanica Briq., Salvia pratensis var. sclareoides (Brot.) Briq., Salvia sclareoides var. baetica (Boiss.) Figuerola, Sclarea lusitanica Mill.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia sclareoides

Rozšíření: Endemit Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se jen v jeho jihozápadní části, především ve středním a jižním Portugalsku, zasahuje však i do španělské Andalusie.

Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, v lesních lemech a xerofilních křovinách, společně například s druhy Cistus albidus, Lonicera etrusca, Pistacia lentiscus, Rosmarinus officinalis, Sideritis hirsuta aj., v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m. Kvete od dubna do června.

Salvia sclareoides

Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–90 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, žláznatě chlupatou. Bazální listy jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, až 20 cm dlouhé a 9,3 cm široké, na bázi srdčité nebo skoro uťaté, na okraji dvojitě vroubkované až chobotnaté, na vrcholu spíše tupé, po obou stranách žláznatě chlupaté; horní listy jsou skoro přisedlé, menší. Květenství je 20–75 cm dlouhé, jednoduché nebo větvené, lichopřesleny jsou 3–6(–8)květé; listeny jsou vejčité, až 22 mm dlouhé; kalich je 2pyský, 6–12 mm dlouhý, purpurově naběhlý; koruna je 2pyská, 13–22 mm dlouhá, modrá až purpurová, někdy i růžová či bílá, horní pysk je srpovitě zahnutý, po stranách stlačený, dolní je 3laločný. Plody jsou elipsoidní tvrdky.

Salvia sclareoides
Salvia sclareoides
Salvia sclareoides
Salvia sclareoides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 5. 2017 (Portugalsko, Monumento Natural da Pedra da Mua a Cabo Espichel).