SEDUM LANCEROTTENSE R. P. Murray – rozchodník

Syn.: Sedum nudum subsp. lancerottense (R. P. Murray) A. Hans. et Sund., Sedum nudum var. lancerottense (R. P. Murray) Fröd.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum lancerottense

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se výhradně na severu ostrova Lanzarote. Částí literatury je představovaný druh klasifikován jen jako poddruh makaronéského druhu Sedum nudum, přičemž nominátní poddruh Sedum nudum subsp. nudum je uváděn z Madeiry.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží do nadmořské výšky okolo 700 m.

Popis: Vytrvalá sukulentní bylina, lysá, se sterilními výhony poléhavými až vystoupavými, 5–10 cm dlouhými, vytvářejícími polštářovité porosty, květonosné větve jsou vystoupavé až přímé, až 10 cm dlouhé. Listy jsou nahloučené v horní části větví, střídavé, přisedlé, vejčité, 5–6 mm dlouhé, dužnaté, v průřezu okrouhlé, na vrcholu zaokrouhlené, světle zelené, často stříbřitě ojíněné. Květenství je složeno z 2–3 krátkých vijanů; květy jsou 5četné, přisedlé nebo jen krátce stopkaté, kališní lístky jsou volné, vejčité, asi 4 mm dlouhé, korunní lístky jsou podlouhlé, 5–6 mm dlouhé, na vrcholu špičaté, žluté; tyčinek je 10. Plody jsou měchýřky.

Poznámka: Zástupců čeledi tlusticovitých se na Kanárských ostrovech vyskytuje celá řada, četné jsou druhy z rodů Aeonium, Aichryson, Monanthes, jsou zde zastoupeny i rody Greenovia a Umbilicus. Rozchodníků však na tomto souostroví najdeme jen málo, dalším původním druhem je tu vlastně pouze Sedum rubens. Zplaňují zde ještě nepůvodní druhy Sedum dendroideum a Sedum mexicanum.

Sedum lancerottense
Sedum lancerottense
Sedum lancerottense
Sedum lancerottense

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).