Sprengel, Christian Konrad

Christian Konrad Sprengel se narodil dne 22. září 1750 v braniborském městě Brandenburg an der Havel, zemřel 7. dubna 1816 v Berlíně. Byl to německý učitel, ale také svérázný botanik a přírodovědec.

Vystudoval teologii a filozofii v Halle, od roku 1774 byl učitelem v Berlíně a v letech 1780–94 školním rektorem v Spandau u Berlína. Své povinnosti rektorské nejspíš nevykonával zrovna nejlépe. B. Němec (1937) o něm tvrdil, že více myslil na květy než na školu, takže byl ze své funkce nakonec městskou správou sesazen. Žil potom v hmotné nouzi, aby se uživil, pořádal za drobný peníz botanické výlety nebo učil jazyky.

Jeho nejzásadnější botanické dílo s výstižným názvem Das entdeckte Geheimnis der Natur im Bau und in der Befruchtung der Blumen (Berlin 1793) nemělo v jeho době kladný ohlas – nakladatel údajně nepředal chudákovi Sprengelovi ani autorský výtisk. Nikdo totiž nechtěl příliš věřit tomu, že by snad u rostlin platila tak „zištná etika“, jak ji Sprengel popsal. Jako by se snad rostliny řídily podle zásady „dávám, abys dal“ – tedy: lákají hmyz barvou a vůní svých květů, dávají mu pyl a nektar, ale hmyz musí za to přenášet pyl z květu na květ, protože příroda nechce, aby byly květy zúrodňovány vlastním pylem. Všechny zvláštnosti tvarů, zbarvení, pohybů, vůní a vylučování nektaru ve květech jsou ve službách přenášení pylu s květu na květ, a sice především hmyzem – shrnul kdysi zásadní myšlenku tohoto Sprengelova díla profesor Němec a ještě k tomu dodal: Botanikové tehdy sice pilně počítali tyčinky a plodolisty, popisovali tvary květů, ale pro otázky, jaký to vše, čím se květy vyznačují, má pro jejich úkol význam, nebylo smyslu. Až Charles Darwin v padesátých letech 19. století znovuobjevil zaprášené Sprengelovo dílo a upozornil na jeho vědeckou hodnotu. Jedinečná Darwinova myšlenka, že žádná živá bytost se nemůže po neomezený počet pokolení udržet jen samooplozením, je tedy do značné míry totožná s názorem hladovějícího a dlouho opomíjeného braniborského školního rektora Sprengela.

Zkratka jeho jména v botanické literatuře je C. K. SPRENG. Byl po něm pojmenován rod Sprengelia.

Das entdeckte Geheimnis der Natur im Bau und in der Befruchtung der Blumen