Syn.: Asplenium trichomanoides Lumn., Asplenium saxatile Salisb., Asplenium melanocaulon Willd.
Česká jména: sleziník číšnatěnec, sníček (Sloboda 1852), slezinník červený (Čelakovský 1879), sleziník červený (Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité
Rozšíření: Skoro celá Evropa, ve východní části kontinentu je však vzácnější, objevuje se také v severní a jižní Africe, na makaronéských ostrovech, ve Střední Asii, Číně a Japonsku, také v Severní Americe.
U nás se vyskytuje hojně téměř po celém území, místy je vzácnější (například ve Středním Povltaví a na Hané), v nejvyšších polohách hor schází zcela.
Ekologie: Roste na skalách a sutích na různých horninách, také ve štěrbinách zdí, v pásmu od nížin až do podhůří. Doba zralosti výtrusů červenec až září.
Popis: Vytrvalá kapradina s krátkým oddenkem a přezimujícími listy v hustém trsu, 2–25 cm vysoká, listové vřeteno je po celé délce hnědé až červenohnědé. Čepel je jednoduše zpeřená; lístky vstřícné nebo střídavé, krátce řapíkaté až přisedlé, okrouhle eliptické až podlouhlé.
Poznámka: Sleziník červený je poměrně variabilní druh, u nás se vyskytuje v několika poddruzích, které se od sebe morfologicky rozlišují dosti těžce.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 17. 5. 2003 (Česko, Morava, Malhostovická pecka); Jindřich Houska, dne 5. 7. 2006 (Slovensko, Slovenský kras, Plešivecká planina).