CAMPANULA OCCIDENTALIS Y. Nyman – zvonek západní / zvonček

Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula occidentalis

Rozšíření: Druh Kanárských ostrovů, s jistotou jej najdeme na ostrovech Tenerife, Fuerteventura a Lanzarote, bývá uváděn i ze západního Maroka, avšak jeho výskyt v této zemi je nejasný.

Ekologie: Roste na suchých kamenitých a skalnatých stanovištích, v pásu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od února do května.

Campanula occidentalis

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 3–25 cm dlouhou, větvenou, odstále chlupatou. Listy jsou přisedlé, eliptické až vejčité, 7–28(–34) mm dlouhé a 4–14(–16) mm široké, na bázi klínovité, na okraji vroubkované, zvlněné, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květenství je řídké, zdánlivě dichotomicky větvené, 1–25(–35)květé; kališní cípy jsou úzce kopinaté, 7–15 mm dlouhé, špičaté, po okraji a na žilce dlouze chlupaté, na bázi s nápadnými přívěsky, které jsou vejčité, 3,5–5 mm dlouhé, tupé; koruna je zvonkovitá až trubkovitá, 9–16 mm dlouhá, jen o málo delší než kalich, červenomodrá až nafialovělá, na bázi bělavá. Plodem je tobolka se 3 chlopněmi.

Poznámka: Zvonek západní patří do příbuzenstva západomediteránního druhu Campanula dichotoma, od nějž se odlišuje korunou, která jen o málo přesahuje délku kališních cípů – C. dichotoma má korunu až 2krát delší než kališní cípy.

Campanula occidentalis
Campanula occidentalis
Campanula occidentalis
Campanula occidentalis
Campanula occidentalis

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 20. a 30. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, pohoří Teno).