POTENTILLA HETEROSEPALA Fritsch – mochna / nátržník

Syn.: Potentilla donnell-smithii Focke
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla heterosepala

Rozšíření: Převážná část areálu leží ve Střední Americe, kde se vyskytuje v Mexiku (Guerrero, Oaxaca, Puebla, Chiapas), Guatemale a Kostarice. Zasahuje i na sever Jižní Ameriky do Kolumbie a severozápadní Venezuely.

Ekologie: Stanovištěm jsou světliny v horských dubových, borových a jedlových lesích a travinobylinná vegetace formace páramo nad horní hranicí lesa, nejčastěji roste v nezapojené vegetaci na mělké kamenité půdě. Lokality leží v nadmořské výšce 2200–4100 m.

Potentilla heterosepala

Popis: Vytrvalá bylina s kořenovou hlavou, z níž vyrůstají poléhavé nebo vystoupavé chlupaté lodyhy. Přízemní listy jsou střídavé, 3četné nebo lichozpeřené s 2–4 jařmy, s 2–17 cm dlouhým řapíkem; lístky jsou vejčité až obvejčité, 0,7–2 cm dlouhé a 0,3–1,5 cm široké, pýřité, zejména na žilnatině a na okraji, s klínovitou bází, na okraji vroubkované, na vrcholu zaokrouhlené až tupě špičaté; lodyžní listy jsou podobné, ale menší. Květenství je chocholík o 4–8 květech; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé; kališní lístky jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, špičaté nebo zašpičatělé; korunní lístky jsou obvejčité nebo obsrdčité, 5–10 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 10–20; plodolistů je asi 50. Plody jsou drobné nažky asi 1 mm dlouhé.

Potentilla heterosepala
Potentilla heterosepala
Potentilla heterosepala
Potentilla heterosepala
Potentilla heterosepala

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 9. a 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).