Syn.: Pinus densata subsp. wilsonii (Businský) Silba, Pinus densiflora var. tabuliformis (Carrière) Mast., Pinus leucosperma Maxim., Pinus sinensis Mayr, nom. illeg., Pinus taihangshanensis Hu et T. Y. Yao, Pinus tokunagae Nakai, Pinus wilsonii Shaw, nom. illeg.
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité
Rozšíření: Východoasijský druh. Areál se rozkládá ve střední a severní Číně, a to v provinciích Ťi-lin, Liao-ning, Che-pej, Vnitřní Mongolsko, Šen-si, Šan-si, Ning-sia, Kan-su, Čching-chaj, S’-čchuan, Šan-tung, Che-nan, Chu-pej a Chu-nan. Na severozápadě areál zahrnuje i Severní Koreu. V areálu se rozlišuje několik variet.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské smíšené a jehličnaté lesy, zejména na kamenitých a skalnatých místech; lokality leží v nadmořských výškách 100–2600 m.
Popis: Jednodomý stálezelený jehličnan stromového vzrůstu, dorůstá výšky až 25 m; kmen může mít průměr až 1 m, větve jsou často vodorovné, takže koruna bývá často zploštělá, borka na kmeni je hnědá nebo šedavá, v šupinách odlupčivá; větvičky jsou tlusté, lysé, obvykle hnědočervené. Jehlice vyrůstají ve svazečcích po 2(–3), jsou 6–15 cm dlouhé a 1–1,5 mm široké, na průřezu polokruhovité; jehlice mají na bázi vytrvalé, 1–2 cm dlouhé pochvy. Samčí šištice jsou 5–9 mm dlouhé. Samičí šištice jsou vejcovité až široce vejcovité, 2,5–9 cm dlouhé a 4–9 cm široké, v mládí zelené, později hnědnoucí, vytrvávající několik let; semenné šupiny jsou obvejčité, 1,6–2 cm dlouhé, se ztloustlou, široce nebo nepravidelně kosníkovitou apofýzou a příčným kýlem, pupek je protažený v hrot. Semena jsou vejcovitá, 6–8 mm dlouhá a 4–5 mm široká, světle hnědá, s křídlem asi 1 cm dlouhým.
Využití: Dřevo je kvalitní, vhodné jako stavební materiál i k výrobě nábytku; z kmene se místy těží pryskyřice, z borky se získávaly třísloviny. V Číně se velmi často pěstuje jako okrasná dřevina, lze ji pěstovat i ve střední Evropě, protože je značně odolná k mrazu. Stromy mají charakteristický tvar a jsou velmi častým námětem tradičního čínského výtvarného umění.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. a 6. 12. 2018 (Čína, Mu-tchien-jü a Peking, Beijing Botanical Garden).