Syn.: Convolvulus crinicalyx (S. Moore) Kuntze, Ipomoea seleri Millsp.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Areál tohoto druhu sestává ze dvou oddělených arel: první leží ve Střední Americe, táhne se od jihu Mexika přes Guatemalu po Nikaraguu, druhá se nachází až v centrální části Jižní Ameriky, přesněji ve středozápadní Brazílii (Mato Grosso), Bolívii a na severozápadě Argentiny.
Ekologie: Roste v tropických lesích, lesních lemech a v křovinách, také v sekundární a ruderální vegetaci, v nižších nadmořských výškách.
Popis: Bylinná liána s lodyhou 3–4 m dlouhou, lysou nebo jen krátce chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité, 6–10 cm dlouhé a 5–10 cm široké, na bázi široce srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, na rubu na žilkách chlupaté. Květy vyrůstají v chudokvětých vrcholících v úžlabí listů, jsou dlouze stopkaté, kališní lístky jsou bylinné, nestejné, kopinaté až široce kopinaté, až 1,5 cm dlouhé, tupé nebo špičaté, hustě pokryté dužnatými štětinami, koruna je nálevkovitá, 6–9 cm dlouhá, růžová až nafialovělá, lysá. Plodem je vejcovitá tobolka, 12–18 mm dlouhá, lysá.
Záměny: Poněkud podobný rovněž středoamerický druh Ipomoea silvicola má výrazně delší zašpičatělé kališní lístky, jejich délka je více než 3krát větší než jejich šířka, listy tohoto druhu navíc mohou být i 3laločné.
Velmi podobným je také jihoamerický druh Ipomoea echinocalyx, jenž má zas zřetelně kratší stopky a jeho listy nejsou na bázi až tak široce srdčité.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 2. 2015 (Belize, okolí San Jose Succotz).