Žďárské vrchy, Damašek – přírodní rezervace

Přírodní rezervace Damašek, vyhlášená v roce 1997 na ploše 4,44 ha, se nachází na katastru obce Pustá Rybná (okres Svitavy – mapa), asi 1,5 km severozápadně od středu obce. Pojmenována byla podle rozptýlené osady, která leží na svahu nad rezervací a které dali biblické jméno její zakladatelé Čeští bratři. Chráněny jsou vlhké rašelinné louky v nivě meandrujícího potoka v nadmořské výšce od 625 do 635 m a svahovými prameny na jižní straně rezervace.

Žďárské vrchy, Damašek

Geologické podloží tvoří migmatity, které zjevně prameny mírně obohacují o různé báze. Vlhké louky jsou porostlé společenstvem ze svazu Caricion fuscae, s fragmenty společenstev ze svazů Sphagno recurvi-Caricion canescentis a Caricion davallianae. Ta se mozaikovitě střídají se společenstvy ze svazu Calthion. Kolem meandrujícího potoka je vytvořen břehový porost, v němž převažuje olše lepkavá (Alnus glutinosa). V loukách rostou solitérní stromy, mezi nimiž nechybí bříza pýřitá (Betula pubescens).

Žďárské vrchy, Damašek

Z chráněných a vzácných druhů zde roste rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), prstenec májový (Dactylorhiza majalis), všivec lesní (Pedicularis sylvatica), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), tolije bahenní (Parnassia palustris), zábělník bahenní (Comarum palustre), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), ostřice Davallova (Carex davalliana), žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilegifolium), škarda měkká čertkusolistá (Crepis mollis subsp. hieracioides), violka bahenní (Viola palustris), hadí mord nízký (Scorzonera humilis) a starček potoční (Tephroseris crispa). Kromě již zmíněné ostřice Davallovy zde byl zaznamenán výskyt ostřice skloněné (Carex demissa), o. prosové (C. panicea), o. obecné (C. nigra), o. ježaté (C. echinata), o. zobánkaté (C. rostrata) a o. šedavé (C. canescens).

Žďárské vrchy, Damašek

Lokalita je zajímavá i bryologicky, především díky výskytu některých druhů náročnějších na báze. Na jediném prameništi s suchopýrem úzkolistým (Eriophorum angustifolium) se vzácně vyskytuje bažiník kostrbatý (Paludella squarrosa), kterou již hojněji doprovází vlasolistec vlhkolistý (Tomentypnum nitens), jilovka luční (Breidleria pratensis), vlahovka prameništní (Philonotis fontana). Z rašeliníků především rašeliník modřínový (Sphagnum contortum), r. lesklý (S. subnitens) a i na dalších místech v rezervaci hojný rašeliník Warnstorfův (S. warnstorfii). Z dalších druhů se spíše vzácně vyskytuje bařinatka srdčitá (Calliergon cordifolium), prutník hvězdovitý (Bryum pseudotriquetrum) a zelenka hvězdovitá (Campylium stellatum).

Žďárské vrchy, Damašek

Lokalita je jednou ročně ručně sečená. Až na výjimky zde však nebylo obnoveno příkopkové odvodnění, které zde viditelně bývalo a louka se v nivě velmi zavodňuje. Místy stojí voda, což vyhovuje vachtě trojlisté, která se v takovém místě pěkně rozrůstá, ale také orobinci širokolistému (Typha latifolia), které se v jednom místě rozrůstá. Orobinec je v rámci managementu sečen, ale vzhledem k termínu na začátku července většinou ještě stačí několik rostlin vykvést a odplodit. Pro potlačení tohoto druhu by bylo vhodné obnovit příkopkové odvodnění, alespoň v těch nejvíce zamořených místech. Dobrým dojmem nepůsobí ani mladá výsadba smrků na jihovýchodním okraji rezervace vedle přístupové cesty.

Žďárské vrchy, Damašek

Fotografováno dne 18. 10. 2012.