CAMPANULA PYRAMIDALIS L. – zvonek / zvonček

Syn.: Campanula umbellifera Vuk.
Česká jména: zvonec jehlanitý (Sloboda 1852)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula pyramidalis

Rozšíření: Západní oblasti Balkánského poloostrova, vyskytuje se v pásu od Slovinska až po střední Dalmácii, zhruba po údolí řeky Neretvy. Dále ve směru jižním je střídán příbuzným druhem Campanula austroadriatica.

Ekologie: Rostlina patří mezi druhy rostlin skalních společenstev. Vyhledává kamenité stráně, štěrbiny skal, výslunná a suchá místa, snese i mírný polostín. Většinou preferuje stanoviště s vyšším obsahem vápníku v půdě. Kvete koncem léta až začátkem podzimu.

Campanula pyramidalis

Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, v květu 100–150(–300) cm vysoká. Listy jsou lysé, lesklé, vroubkovaně pilovité, bazální listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité, lodyžní přisedlé, kopinaté. Zvonkovité květy jsou složeny v pyramidální hrozen, jsou jen krátce stopkaté až skoro přisedlé, mají 3–4 cm v průměru, jejich barva je nejčastěji modrá v různých odstínech, ojediněle i bílá. Plodem je tobolka.

Využití: Campanula pyramidalis se často pěstuje jako okrasná rostlina – hlavně v jižnějších státech Evropy, také v Británii. Je to druh náročný na slunce, dostatek tepla a vyžaduje suchá stanoviště. U nás se dá pěstovat pouze v chráněných a teplých polohách. Vyžaduje dobrou drenáž, přes zimu ochranu proti větším mrazům, nesnáší zimní vlhko, při němž rostlina vyhnívá.

Campanula pyramidalisCampanula pyramidalis
Campanula pyramidalisCampanula pyramidalis
Campanula pyramidalis
Campanula pyramidalis

Fotografovali Lubomír Rak, v září 2007 (Chorvatsko, pobřežní skály Makarské riviéry); Daniel Dítě, dne 25. 8. 2009 (Chorvatsko, ostrov Brač, Vidova gora); Naděžda Gutzerová, dne 1. 10. 2011 (Chorvatsko, Makarska).