ACHILLEA DISTANS Waldst. et Kit. ex Willd. – řebříček oddálený / rebríček oddialený

Syn.: Achillea lanata Spreng. ex Willd., Achillea magna subsp. lanata Nyman, Achillea tanacetifolia All., nom. inval.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Achillea distans

Rozšíření: Pravděpodobně alpsko-karpatsko-balkánský druh, vyskytuje se od Francie až po Rakousko a Slovinsko, v Karpatech od Slovenska po Rumunsko a na Balkáně od Chorvatska po Bulharsko a Řecko. V areálu se rozlišuje několik velmi podobných poddruhů.
V ČR neroste, na Slovensku se zřejmě vyskytuje hlavně ve středních polohách karpatských pohoří od Strážovských vrchů až po Bukovské vrchy.

Ekologie: Roste ve světlých lesích, na kamenitých lesních okrajích a v křovinách, také na loukách na úživných stanovištích.

Achillea distans

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, dorůstá výšky 30–60(–80) cm; lodyha i listy jsou většinou jen řídce chlupaté až olysalé; lodyha je obvykle již v dolní části větvená. Listy jsou v obrysu podlouhlé, 2–3krát peřenosečné, listové vřeteno je alespoň v horní polovině široké a zubaté, úkrojky jsou vůči vřetenu obvykle ploše rozložené, úkrojky 1. řádu poněkud oddálené, koncové úkrojky jsou vejčité až kopinaté, zašpičatělé, s chrupavčitou špičkou; přízemní a dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, 8–40 cm dlouhé a 1,4–9 cm široké, až 10krát delší než široké, horní lodyžní listy přisedlé, 3–8 cm dlouhé a 0,6–7,5 cm široké. Úbory tvoří chocholičnatou latu 5–10 cm širokou; zákrov je vejcovitý až válcovitý, za květu 3,8–6 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou vejčité až kopinaté, zelenavé, obvykle tmavohnědě blanitě lemované, chlupaté, posléze olysalé; jazykovité květy samičí, s bílou, 1,8–4,5 mm dlouhou ligulou, obvykle delší než jejich korunní trubka, trubkovité květy oboupohlavné. Nažky jsou klínovité, 1,9–2,1 mm dlouhé, šedohnědé.

Poznámka: Hexaploidní řebříček (2n = 54); v minulosti byl udáván i z ČR, ale zjistilo se, že u nás se vyskytují dosti podobné, výhradně tetraplodní populace, které byly v sousedním Rakousku označeny jako Achillea styriaca. V sousedních zemích (Rakousko, Slovensko) se občas kříží s obdobně hexaploidním druhem Achillea millefolium. Od ostatních středoevropských řebříčků z okruhu Achillea millefolium se liší řidším oděním a velkými, plochými listy s širokým a zubatým vřetenem, do zmíněného druhu A. styriaca větším květenstvím s většími úbory, větší a širší ligulou a dalšími drobnými znaky.

Achillea distansAchillea distans
Achillea distans
Achillea distans
Achillea distans

Fotografoval Mário Duchoň, v červnu 2008 a červenci 2009 (Slovensko, Strážovské vrchy, Rokoš a Veľká Homoľa).