GENTIANA CRASSICAULIS Duthie ex Burkill – hořec / horec

Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana crassicaulis

Rozšíření: Východočínský druh, vyskytuje se v jihozápadní části této oblasti, jeho areál je soustředěn do provincií S’-čchuan a Jün-nan, na východě areál zasahuje až do provincie Kuej-čou, na západě do východního Tibetu.

Ekologie: Roste v horských lesích a jejich lemech, na křovinatých stráních, na alpínských loukách, v nadmořských výškách od 2100 až do 4600 m. Kvete od června do listopadu.

Popis: Vytrvalá bylina, 25–50 cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, jednoduchou, lysou. Přízemní listy jsou řapíkaté, úzce eliptické až úzce vejčité, 12–20 cm dlouhé a 4–6,5 cm široké, s 5–7 žilkami; lodyžní listy vyrůstají ve 3–5 párech, jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, od lodyhy odstálé, na bázi srostlé, eliptické až úzce vejčité, 6–16 cm dlouhé a 3–4,5(–7) cm široké. Květy vykvétají v lichopřeslenech po 20–30, jsou přisedlé; kalich je blanitý, 4–7 mm dlouhý, jeho cípy jsou jen krátké; koruna je žlutozelená s šedomodrými cípy, 12–22 mm dlouhá, korunní cípy jsou vejčité, 2,5–4 mm dlouhé; přívěsky jsou asi 1 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, až 2 cm dlouhá.

Gentiana crassicaulis
Gentiana crassicaulis
Gentiana crassicaulis

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).