Syn.: Gnaphalium aureum Houtt., Gnaphalium fulgidum (L. f.) Zucc., Helichrysum corymbosum Pers., Helichrysum decorum Krauss ex Harv. et Sond., Helichrysum fulgidum (L. f.) Willd., Xeranthemum corymbosum Lam., Xeranthemum fulgidum L. f.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne východními provinciemi Jihoafrické republiky (od provincií Eastern Cape a KwaZulu-Natal na jihu až po Limpopo na severu), zasahuje i do Lesotha a Svazijska, rovněž do jižního Mosambiku, Zimbabwe a patrně i do Angoly. Tento druh je značně variabilní, rozlišuje se asi šest variet, rozdíly se projevují v odění rostlin, velikosti úborů, ale i v době květu a barvě zákrovních listenů.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, v savaně. Kvete od července do listopadu, var. serotinum od ledna do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina se silným a dřevnatým oddenkem, z nějž vyrůstá jedna nebo i několik listových růžic a postranní květonosné lodyhy, které jsou vystoupavé až přímé, 15–80 cm dlouhé, jednoduché nebo chudě větvené, plstnaté, olistěné. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou eliptické až kopisťovité, 7–10(–27) cm dlouhé a 1–2,5(–6) cm široké, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách jemně až hustě šedobíle chlupaté, lodyžní listy jsou objímavé, podlouhle kopinaté, 7–10 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, ve směru k vrcholu lodyhy se zmenšují, jsou pavučinatě chlupaté nebo později olysalé. Úbory jsou stlačeně kulovité, 16–20 mm dlouhé a dosahují zhruba 35–45 mm v průměru, vyrůstají na konci lodyhy jednotlivě, někdy i po 2–6; zákrovní listeny jsou seřazeny v 7–9 řadách, střechovitě se překrývají, jsou lesklé, žluté, vnější později až nahnědlé, u H. a. var. candidum dokonce i bílé, přesahují početné trubkovité květy, které jsou žluté. Plodem je nažka, 0,75–1 mm dlouhá, s chmýrem.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).