HELICHRYSUM FELINUM Less. – smil / slamiha

Syn.: Gnaphalium congestum Lam., Gnaphalium discolorum Willd., Gnaphalium elongatum Lam., Gnaphalium fastigiatum Schrank, Gnaphalium felinum Thunb., Gnaphalium serratum Thunb., Helichrysum congestum (Lam.) D. Don ex G. Don, Helichrysum discolor Steud., Helichrysum discolorum D. Don ex Sweet
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Helichrysum felinum

Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal, přibližně od Kapského poloostrova až po okolí města Durban.

Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté a křovinaté svahy, v západní části areálu i formace fynbos, obvykle roste na pískovcích.

Helichrysum felinum

Popis: Vytrvalý keřík vysoký 80–100 cm, stonky jsou pevné, jednoduché nebo až v horní části větvené, dole s jizvami po opadlých listech, zejména nahoře šedobíle vlnaté. Listy jsou střídavé, odstálé až dolů sehnuté, vejčitě kopinaté až čárkovitě kopinaté, 3,5–5 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, na líci zprvu vlnaté, později často olysávající a vrásčité, na rubu šedobíle vlnaté, poněkud podvinuté, na vrcholu špičaté. Úbory tvoří hustou chocholičnatou latu o průměru 2–4 cm, jednotlivé úbory jsou 5–7 mm dlouhé a 7–10 mm široké; zákrov je polokulovitý, 8–12řadý, zákrovní listeny jsou volně přitisklé, později rozestálé, bílé nebo růžové, někdy kadeřavé; květů bývá 38–103, jsou oboupohlavné, trubkovité, rovněž žluté. Nažky jsou papilnaté; štětiny chmýru jsou na vrcholu péřité.

Poznámka: V nejjižnější části Afriky bylo dosud zaznamenáno celkem 81 druhů rodu Helichrysum, z nich je 34 endemitů květenné říše Capensis. Tento lze přiřadit jen k subendemitům, protože zasahuje i do Natalské provincie Paleotropis.

Helichrysum felinum
Helichrysum felinumHelichrysum felinum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 17. a 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Knysna, Outeniqua Mountains, Spitskop a De Vlugt).