HELICHRYSUM PRAECURRENS Hilliard – smil / slamiha

Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Helichrysum praecurrens

Rozšíření: Druh jižní Afriky, endemit Dračích hor (Drakensberg), vyskytuje se výhradně v nejvyšších polohách Lesotha a příhraničních oblastí Jihoafrické republiky; naše snímky pocházejí z masivu Thabana Ntlenyana, tedy z nejvyšší hory Lesotha i celé jižní Afriky (3482 m n. m.).

Ekologie: Roste v alpínské nezapojené vegetaci, na travnatých kamenitých a skalnatých svazích, vždy v nadmořských výškách nad 3000 m. Kvete v době jihoafrického jara, až do začátku prosince.

Helichrysum praecurrens

Popis: Hustě trsnatá vytrvalá bylina souvislého kobercovitého habitu, s hlavními lodyhami poléhavými, kořenujícími, z nichž vyrůstají přímé větve, které jsou zhruba 2 cm vysoké, olistěné. Listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, až 7 mm dlouhé a 2 mm široké, zelené až šedozelené, stříbřitě lesklé, s hedvábitým oděním. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci větví, jsou přisedlé, asi 10 mm dlouhé, zákrovní listeny vyrůstají v 7 řadách, střechovitě se překrývají, vnější listeny jsou průhledné, světle hnědé, vnitřní značně přesahují žluté trubkovité květy, jsou bílé nebo narůžovělé či na špičkách růžové, blanité, neprůhledné, vnější trubkovité květy jsou samičí, vnitřní oboupohlavné. Plodem je elipsoidní nažka, asi 1,5 mm dlouhá, s chmýrem.

Poznámka: V nejvyšších polohách jihoafrických Dračích hor se můžeme setkat ještě s řadou dalších velmi pozoruhodných kobercovitých smilů, patří k nim například i z evropských sbírek poměrně dobře známý druh Helichrysum milfordiae; ten zde vykvétá o něco později, v době od prosince do února. V nižších polohách najdeme ještě třeba druh Helichrysum retortoides nebo Helichrysum sessilioides, ještě níže Helichrysum caespititium nebo už o něco statnější Helichrysum ecklonis a mnohé další.

Helichrysum praecurrens
Helichrysum praecurrens
Helichrysum praecurrens
Helichrysum praecurrens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 9. 2018 (Lesotho, vrcholová část Thabana Ntlenyana).