Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité
Rozšíření: Středoamerický druh s areálem táhnoucím se od centrálního Mexika (od státu Durango na severu) přes jihozápadní Mexiko (Oaxaca, Chiapas) až do Guatemaly.
Ekologie: Roste v opadavých lesích a křovinaté vegetaci, objevuje se ale i v blízkosti zahrad a lidských sídel, vysazuje se do živých plotů, a to v nadmořských výškách od 600 až do 2400 m. Kvete od října do dubna.
Popis: Strom dosahující výšky 3–13 m, s kmenem dorůstajícím v průměru okolo 40 cm a šedou borkou. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až eliptické, 9–20 cm dlouhé a 1–7 cm široké, chlupaté nebo olysalé, na bázi zaokrouhlené až uťaté, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé. Květenství je terminální nebo axilární, vrcholičnaté; kališní lístky jsou vejčité, 14–28 mm dlouhé, nestejné, plstnaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, koruna je nálevkovitá, 5–8 cm dlouhá, bílá, v ústí korunní trubky nachově naběhlá; tyčinky jsou až 3 cm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, 20–25 mm dlouhá.
Využití: Nachází uplatnění v tradiční středoamerické medicíně, popel z této dřeviny se v Guatemale používá k výrobě mýdla.
Poznámka: Stromovitých povijnic se ve Střední Americe vyskytuje zhruba pět taxonů, dobrým identifikačním znakem tohoto druhu jsou poměrně velké a plstnaté kališní lístky.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 23. 10. 2019 (Mexiko, stát Puebla, Cholula).