LOTUS GEBELIA Vent. – štírovník / ľadenec

Syn.: Lotus aleppicus Boiss., Lotus anthylloides Boiss. et Noë, Lotus arabicus Banks et Sol., Lotus hakkariensis Ponert, Lotus libanoticus Boiss., Lotus subsessilis Bornm., Lotus unifultus Boiss., Lotus varius Boiss. ex Brand
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lotus gebelia

Rozšíření: Blízkovýchodní druh, vyskytuje se na východě Turecka, v Arménii a na severozápadě Íránu, na severu Iráku, v Sýrii, Libanonu a Izraeli, je uváděn také ze severu Řecka. V areálu je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.

Ekologie: Roste v suchých stepních oblastech, v křovinaté fryganě, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 1800 m. Kvete od května do července.

Lotus gebelia

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou 10–50 cm dlouhou, poléhavou až přímou, větvenou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou přisedlé, lichozpeřené, se 2 jařmy lístků, které jsou kopinaté až obvejčité, 10–15 mm dlouhé a 5–7 mm široké, obvykle nesymetrické, spodní pár je oddálený. Květenství je okoličnaté, 2–6květé, stopkaté nebo skoro přisedlé; listeny vyrůstají po 1–3, jsou kratší než kalich; květy jsou 13–18 mm dlouhé, kalich je téměř zvonkovitý, jeho cípy jsou delší než trubka, koruna je zhruba dvakrát delší než kalich, růžová až načervenale nachová, vzácně i bílá, pavéza je vejčitá, delší než křídla a člunek. Plodem je lusk.

Lotus gebelia
Lotus gebelia
Lotus gebelia

Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 5. 2024 (Turecko, Východní Anatolie, okolí jezera Van).