Syn.: Lotus latifolius Brand, nom. illeg.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů, kde se vyskytuje pouze na nejseverozápadnějším ostrově Santo Antão.
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy, okraje zemědělských kultur i komunikací, řidčeji i skalní terásky, a to jak v suchých, tak mlhami ovlivněných vlhkých částech ostrova. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 200–1600 m.
Popis: Vytrvalý polokeřík; větvičky jsou poléhavé až vystoupavé, 0,3–1,2 m dlouhé, krátce až hedvábitě šedě chlupaté. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, zdánlivě trojčetné (dolní jařmo je posunuto na bázi a připomíná palisty), krátce chlupaté; vřeteno dosahuje nanejvýš poloviny délky lístků dolního páru; lístky dolního páru jsou čárkovité až eliptické, 0,4–1,2 cm dlouhé a 0,2–0,6 cm široké, horní 3 lístky jsou tvarově rozmanité, úzce eliptické, obkopinaté až obvejčité, 0,9–2,3 cm dlouhé a 0,2–1,2 cm široké, špičaté, tupé, nebo dokonce mělce vykrojené a pak často s hrotem. Květy tvoří okolíky po (3–)4–6 na stopce delší než podpůrný list; kalich je 8–11 mm dlouhý, cípy jsou poněkud nestejné, zakřivené, o něco kratší nebo stejně dlouhé jako trubka; koruna je 1,4–1,8 cm dlouhá, sytě žlutá, někdy na křídlech s nachovými skvrnami, pavéza je obvykle delší než člunek. Lusk je podlouhlý, 3,3–5,2 cm dlouhý a 0,2–0,3 cm široký, přímý.
Poznámka: Pro tento štírovník se donedávna běžně užívalo jméno Lotus latifolius; nelze je však použít, protože jím byl již dříve označen jiný druh.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Delgadin a Valle do Paúl).