Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Rozšíření: Druh má velmi rozsáhlý areál na severní, ale dílem i na jižní polokouli, a to zejména na mořských pobřežích a vnitrozemských slaniskách. V areálu ale není jednotný a badatelé rozlišují větší počet poddruhů, jejichž vztah není vždy úplně vyjasněný; kromě toho se některé další, zejména nehalofilní typy odčleňují jako samostatné druhy (např. Plantago alpina nebo Plantago strictissima).
Tento text je dále věnován nominátnímu poddruhu, který se zřejmě vyskytuje na pobřeží západní Evropy a možná i Severní Ameriky; naproti tomu na vnitrozemských slaniskách v České republice i na Slovensku roste zřejmě jen P. m. subsp. ciliata; odlišuje se brvitými korunními cípy.
Ekologie: Stanovištěm jsou především skály podél moře, ovlivněné slaným sprejem, také brakické pobřežní mokřady.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina 5–40 cm vysoká. Listy tvoří přízemní růžici, jsou střídavé, čárkovité, 5–20(–25) cm dlouhé a 0,1–0,9(–1,5) cm široké, dužnaté, ploché nebo mělce žlábkovité, s 1–3 žilkami, celokrajné, lysé nebo olysalé. Květenství je válcovitý klas na přitiskle chlupatém stvolu, bývá (2–)3–9,5(–14) cm dlouhý, hustý, jen na bázi poněkud volnější; listeny jsou 2–4 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou nestejné, 2–3 mm dlouhé, na vrcholu někdy brvité; korunní trubka je 3–4 mm dlouhá, cípy 1,4–1,8 mm dlouhé, lysé; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou vejcovité tobolky, 3–4 mm dlouhé, s drobnými semeny.
Fotografováno dne 27. 8. 2018 (Španělsko, Asturie, Cudillero, Playa del Silencio).