Syn.: Anemone millefoliata Bertol., Anemone alpina subsp. millefoliata (Bertol.) Rouy et Fouc., Anemone alpina var. millefoliata (Bertol.) DC., Pulsatilla alpina var. millefoliata (Bertol.) Briq.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Roste v horách jihozápadních Alp ve Francii a Itálii, na sever zasahuje až do údolí Aosta. Dále se vyskytuje v Itálii v Apuánských Alpách a v nejvyšších polohách celého hřebene Apenin na jih až do skupiny Pollino v Kalábrii.
Ekologie: Provází travnaté nebo kamenité svahy nad horní hranicí lesa, travnaté loučky v kosodřevině a pěchavové trávníky, téměř výhradně na vápenci nebo vápnitých břidlicích. Lokality leží v nadmořských výškách (1600–)1800–2600 m.
Popis: Vytrvalá bylina 10–30 cm vysoká; lodyha přímá, chlupatá. Přízemní listy 2–4, řapíkaté, trojnásobně zpeřené, úkrojky posledního řádu asi 1,2 cm dlouhé a 0,8 cm široké, v průběhu celé sezóny na okraji i na ploše brvité, na úkrojcích 3. řádu až s 30 zuby; úkrojky 1–2. řádu řapíčkaté. Květy jednotlivé, miskovité, 5,5–6 cm v průměru, okvětní lístky v počtu 7–9, bílé, zřídka velmi světle žluté. Plodem je ochmýřená nažka.
Poznámka: Vápnomilný typ z okruhu koniklece Pulsatilla alpina, zastupující druh v jihozápadních Alpách a Apeninách. V jihozápadních Alpách se kromě něj vyskytují ještě další bělokvětý poddruh P. a. subsp. cottianaea, který je statnější, má větší květy a roste na kyselých podkladech, a žlutokvětý poddruh P. a. subsp. apiifolia, také spíše na kyselých podkladech.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. 5. 2007 a 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).