Syn.: Anemone albana Steven
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Pulsatilla albana subsp. armena

Rozšíření: Druh se vyskytuje v Malé Asii, na severozápadě Íránu a na Kavkazu. V tomto areálu se rozlišuje několik poddruhů a variet, např. P. a. subsp. armena (Boiss.) Aichele et Schwegler (na našich fotografiích) s tmavofialovými květy, P. a. var. lutea se žlutými květy, P. a. var. georgia s purpurovými květy nebo P. a. var. andina s jemně dělenými listy.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, v suti, v horských stepích, na subalpínských a alpínských trávnících, v pásmu od 1500 do 3100 m n. m. Kvete od dubna do června.

Pulsatilla albana subsp. armena

Popis: Vytrvalá bylina, 10–15 cm vysoká, po odkvětu se stonek zvedá až do 30 cm. Listy v přízemní růžici jsou 2–3krát peřenosečné, úkrojky jsou úzké, čárkovité, chlupaté. Květy jsou zvonkovité, většinou nící, vně chlupaté, 2–3,5 cm dlouhé, barevně velmi variabilní – bledožluté, žluté, purpurové až tmavofialové. Plodem je nažka.

Poznámka: Taxon je velmi variabilní, dříve byly jednotlivé jeho formy popisovány jako zcela samostatné druhy, později byly opět spojovány k jedinému druhu.

Pulsatilla albana subsp. armena
Pulsatilla albana subsp. armena

Fotografováno dne 11. 5. 2010 (Turecko, Erciyes Dağı, ve výšce 2200 m n. m.).