Syn.: Quercus coccinea var. tinctoria (Bartram) A. DC., Quercus rubra var. tinctoria (Bartram) Kuntze, Quercus tinctoria Bartram
Česká jména: dub sametový (Mareček 1999)
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité
Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, vyskytuje se na jihovýchodě Kanady a ve východních státech USA, na západ zasahuje až do východního Kansasu, východní Oklahomy a severovýchodního Texasu. Je vysazován i v evropských parcích, u nás je však poměrně zřídkavý.
Ekologie: Roste na suchých svazích, někdy i na písčitých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 25 m, s borkou tmavě hnědou až načernalou. Letorosty jsou tmavě červenohnědé, lysé nebo řídce chlupaté; terminální pupeny jsou vejcovité, 6–12 mm dlouhé, chlupaté. Řapík je 2,5–7 cm dlouhý, lysý nebo řídce chlupatý, čepel je v obrysu vejčitá až obvejčitá, 10–30 cm dlouhá a 8–15 cm široká, na bázi skoro uťatá, nesouměrná, po okraji s 5–9 laloky a 15–50 osinkami, laloky jsou podlouhlé, na vrcholu špičaté nebo tupé, osinkaté, na líci lysé, lesklé, na rubu lysé, jen v uzlinách žilek chlupaté, anebo roztroušeně chlupaté, zejména podél žilek. Žaludy jsou 7–14 mm dlouhé a 12–22 mm široké, zakryté do poloviny číškou.
Využití: Původní Američané používali tuto dřevinu k léčbě celé řady neduhů. Borka je bohatá na třísloviny, které se uplatňovaly při vydělávání kůží.
Fotografováno dne 4. 6. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).