QUERCUS VELUTINA Lam. – dub sametový

Syn.: Quercus coccinea var. tinctoria (Bartram) A. DC., Quercus rubra var. tinctoria (Bartram) Kuntze, Quercus tinctoria Bartram
Česká jména: dub sametový (Mareček 1999)
Čeleď: Fagaceae Dumort. – bukovité

Quercus velutina

Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, vyskytuje se na jihovýchodě Kanady a ve východních státech USA, na západ zasahuje až do východního Kansasu, východní Oklahomy a severovýchodního Texasu. Je vysazován i v evropských parcích, u nás je však poměrně zřídkavý.

Ekologie: Roste na suchých svazích, někdy i na písčitých půdách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 25 m, s borkou tmavě hnědou až načernalou. Letorosty jsou tmavě červenohnědé, lysé nebo řídce chlupaté; terminální pupeny jsou vejcovité, 6–12 mm dlouhé, chlupaté. Řapík je 2,5–7 cm dlouhý, lysý nebo řídce chlupatý, čepel je v obrysu vejčitá až obvejčitá, 10–30 cm dlouhá a 8–15 cm široká, na bázi skoro uťatá, nesouměrná, po okraji s 5–9 laloky a 15–50 osinkami, laloky jsou podlouhlé, na vrcholu špičaté nebo tupé, osinkaté, na líci lysé, lesklé, na rubu lysé, jen v uzlinách žilek chlupaté, anebo roztroušeně chlupaté, zejména podél žilek. Žaludy jsou 7–14 mm dlouhé a 12–22 mm široké, zakryté do poloviny číškou.

Využití: Původní Američané používali tuto dřevinu k léčbě celé řady neduhů. Borka je bohatá na třísloviny, které se uplatňovaly při vydělávání kůží.

Quercus velutina
Quercus velutina
Quercus velutina

Fotografováno dne 4. 6. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).