SALVIA PURPUREA Cav. – šalvěj / šalvia

Syn.: Salvia affinis Schltdl. et Cham., Salvia farinosa M. Martens et Galeotti, Salvia graciliflora M. Martens et Galeotti, Salvia oxyphylla Brandegee
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Salvia purpurea

Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se táhne od jižního Mexika přes Guatemalu, Salvador a Honduras až do severní Nikaraguy.

Ekologie: Roste v tropických lesích a lesních lemech, v borech i dubinách, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 2200 m. Kvete od září do dubna, je opylován kolibříky.

Salvia purpurea

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dosahující výšky 150–300 cm, s juvenilními větvemi chlupatými až plstnatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 2,5–11 cm dlouhé a 1,5–6,5 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté, na rubu lysé až chlupaté. Květenství je hroznovité až latnaté, 3–25 cm dlouhé, lichopřesleny jsou 8–20květé, hustě nahloučené; listeny jsou čárkovité, 5–6 mm dlouhé, opadavé; kalich je trubkovitý, 6–8 mm dlouhý, chlupatý, žláznatý, cípy jsou špičaté až hrotité; koruna je dvoupyská, nachová, modrá nebo růžová, vzácně i bílá, 13–14(–17) mm dlouhá, vně chlupatá, horní pysk je 7–9,5 mm dlouhý, přilbovitý, dolní pysk je jen 4–5 mm dlouhý, 3laločný; čnělka je z koruny vyniklá. Plody jsou tvrdky, které jsou asi 1,2 mm dlouhé.

Poznámka: Částí botanické literatury (Flora Mesoamericana 2012) bývá k tomuto druhu přiřazován i druh Salvia iodantha, který zasahuje až do středního Mexika a vyznívá v Guatemale. Odlišuje se korunou s výraznějšími červenými tóny i poněkud menšími listy. Mezinárodní botanické databáze toto spojení v zásadě neakceptují.

Salvia purpurea
Salvia purpureaSalvia purpurea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).