SILENE AEGYPTIACA (L.) L. f. – silenka

Syn.: Cucubalus aegyptiacus L., Silene atocioides Boiss.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Silene aegyptiaca

Rozšíření: Roste v Egyptě, Izraeli, Jordánsku, Libanonu, Sýrii, na Kypru, v Turecku a Iráku. V areálu se rozlišuje ještě poddruh S. a. subsp. ruderalis, charakterizovaný zejména difúzní, vystoupavou lodyhou.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenitá místa, balvanité sutě, ale i okraje polí a cest. Vystupuje do nadmořské výšky 2000 m.

Silene aegyptiaca

Popis: Jednoletá bylina; lodyhy jsou přímé, 7–30 cm vysoké, v dolní části kadeřavě chlupaté, výše žláznaté. Listy jsou vstřícné, dolní jsou řapíkaté, podlouhle kopisťovité až téměř okrouhlé, tupé, špičaté až hrotité, lodyžní jsou drobnější, přisedlé, kopinaté nebo podlouhlé. Květenství je latnaté, většinou s více než 9 květy, postranní větve jsou vidlanovité, jejich centrální květ je obvykle funkčně samičí; kalich je srostlý, trubkovitý, 13–18 mm dlouhý, nachový, s 10 žilkami, poněkud nafouklý, krátce žláznatě chlupatý; korunní lístky jsou nehetnaté, růžové, na vrcholu obvykle vykrojené, pakorunka chybí; tyčinek je 10, daleko vyčnívají; semeník má 7–11 mm dlouhý anthofor. Plody jsou protáhle vejcovité tobolky ukryté ve vytrvalém kalichu.

Poznámka: Někteří badatelé spojují s tímto druhem i silenku Silene atocioides, která se však odlišuje jinou skulpturou na semenech, jakož i některými drobnými dalšími morfologickými odchylkami. Oba typy se v části areálu překrývají, S. atocioides však zasahuje dále na východ až do Íránu.

Silene aegyptiaca
Silene aegyptiaca
Silene aegyptiaca
Silene aegyptiaca
Silene aegyptiaca

Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus, Akbaş).