Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Endemit České republiky. Popsán jako stenoendemit bezejmenného vrchu východně od obce Konětopy v oblasti Džbánu v severozápadních Čechách. V posledních letech byl objeven na dalších osmi lokalitách u vesnic Hřivice, Třeskonice, Hořany, Markvarec, Břínkov, Solopysky, Ročov a Dolní Ročov. Sorbus gemella patří k nejvíce rozšířeným endemickým jeřábům našeho státu, více lokalit z endemických druhů mají dále jeřáb český (Sorbus bohemica), jeřáb krasový (Sorbus eximia), jeřáb labský (Sorbus albensis) a jeřáb barrandienský (Sorbus barrandienica).
Ekologie: Světlomilná dřevina vyhledávající světlé lesy, jejich okraje a lemy a vzácně křoviny. Je udáván z bazifilních teplomilných doubrav, ze suťových lesů, vápnomilných perialpidských borů, xerofilních křovin, suchých lesních lemů, ale i z kultur borovice lesní a borovice černé. Kvete v květnu.
Popis: Opadavý strom nebo keř vysoký 3–10 m. Listy mají k bázi široce klínovitou, peřenolaločnou listovou čepel, která je na rubu plstnatá a mírně nažloutlá. Květy s nálevkovitou češulí a bílými korunními plátky jsou uspořádány do chocholičnatých lat. Semeník je polospodní, čnělky alespoň zčásti srostlé, prašníky bledožluté a kališní cípy 1,8–2,6 mm dlouhé. Zralé malvice jsou oranžově zbarvené, lesklé a hustě tečkované.
Záměna: Ke spolehlivému určení jeřábů je nezbytné použít dobře vyvinuté listy z fertilního brachyblastu, které nepocházejí ani z extrémně osvícené či naopak zastíněné části stromu. V oblasti Džbánu se Sorbus gemella nejvíce podobá druhu Sorbus danubialis, který má čepel listu celistvou a maximálně dvakrát zastřihovaně zubatou, korálově červené malvice a volné čnělky. Z hybridogenních jeřábů je nejvíce podobný jeřábu manětínskému (Sorbus rhodanthera) stenoendemitu Chlumské hory u Manětína na Plzeňsku.
Ohrožení a ochrana: Jeřáb džbánský je kriticky ohroženým druhem naší květeny (C1b). Přežití druhu závisí především na lesnickém managementu – druh vyžaduje světlé lesy a aktuální velkoplošné pěstování tzv. vysokého lesa může být pro dlouhodobou existenci druhu fatální. Bylo by vhodné na vybraných místech druh lesnickými zásahy podporovat (prosvětlování lesů) a vyloučit ho zcela z těžby. Dalším ohrožujícím faktorem je přemnožená zvěř. V případě, že nedojde k odrůstání semenáčků i po prosvětlení porostu, je nutné snížit stavy zvěře popř. oplotit okolí vybraných plodných jedinců.
Poznámka: Tento apomiktický hybridogenní druh patří do skupiny Sorbus latifolia agg., kam jsou řazeny hybridogenní jeřáby vzniklé křížením mezi druhem Sorbus torminalis a některým zástupcem ze skupiny Sorbus aria agg. Po prvním rodiči zpravidla dědí kříženci do různé míry laločnatou čepel a po druhém plstnatý rub listů.
Fotografováno dne 3. 7. 2007 (Česko, Dolní Ročov, foto Alena Jírová), 19. 9. 2004 (Konětopy, foto Martin Lepší), 14. 10. 2007 (Markvarec a Kočovská stráň, foto Vladimír Hans).
Literatura:
Lepší M., Kaplan Z. & Lepší P. (2008): Sorbus gemella. – In: Ondráček Č. (Ed.): Floristický kurz ČBS Louny 2007. – Severočeskou přírodou, in prep.