SORBUS GEMELLA Kovanda – jeřáb džbánský / jarabina

Čeleď: Rosaceae – růžovité

Sorbus gemella

Rozšíření: Endemit České republiky. Popsán jako stenoendemit bezejmenného vrchu východně od obce Konětopy v oblasti Džbánu v severozápadních Čechách. V posledních letech byl objeven na dalších osmi lokalitách u vesnic Hřivice, Třeskonice, Hořany, Markvarec, Břínkov, Solopysky, Ročov a Dolní Ročov. Sorbus gemella patří k nejvíce rozšířeným endemickým jeřábům našeho státu, více lokalit z endemických druhů mají dále jeřáb český (Sorbus bohemica), jeřáb krasový (Sorbus eximia), jeřáb labský (Sorbus albensis) a jeřáb barrandienský (Sorbus barrandienica).

Ekologie: Světlomilná dřevina vyhledávající světlé lesy, jejich okraje a lemy a vzácně křoviny. Je udáván z bazifilních teplomilných doubrav, ze suťových lesů, vápnomilných perialpidských borů, xerofilních křovin, suchých lesních lemů, ale i z kultur borovice lesní a borovice černé. Kvete v květnu.

Popis: Opadavý strom nebo keř vysoký 3–10 m. Listy mají k bázi široce klínovitou, peřenolaločnou listovou čepel, která je na rubu plstnatá a mírně nažloutlá. Květy s nálevkovitou češulí a bílými korunními plátky jsou uspořádány do chocholičnatých lat. Semeník je polospodní, čnělky alespoň zčásti srostlé, prašníky bledožluté a kališní cípy 1,8–2,6 mm dlouhé. Zralé malvice jsou oranžově zbarvené, lesklé a hustě tečkované.

Záměna: Ke spolehlivému určení jeřábů je nezbytné použít dobře vyvinuté listy z fertilního brachyblastu, které nepocházejí ani z extrémně osvícené či naopak zastíněné části stromu. V oblasti Džbánu se Sorbus gemella nejvíce podobá druhu Sorbus danubialis, který má čepel listu celistvou a maximálně dvakrát zastřihovaně zubatou, korálově červené malvice a volné čnělky. Z hybridogenních jeřábů je nejvíce podobný jeřábu manětínskému (Sorbus rhodanthera) stenoendemitu Chlumské hory u Manětína na Plzeňsku.

Ohrožení a ochrana: Jeřáb džbánský je kriticky ohroženým druhem naší květeny (C1b). Přežití druhu závisí především na lesnickém managementu – druh vyžaduje světlé lesy a aktuální velkoplošné pěstování tzv. vysokého lesa může být pro dlouhodobou existenci druhu fatální. Bylo by vhodné na vybraných místech druh lesnickými zásahy podporovat (prosvětlování lesů) a vyloučit ho zcela z těžby. Dalším ohrožujícím faktorem je přemnožená zvěř. V případě, že nedojde k odrůstání semenáčků i po prosvětlení porostu, je nutné snížit stavy zvěře popř. oplotit okolí vybraných plodných jedinců.

Poznámka: Tento apomiktický hybridogenní druh patří do skupiny Sorbus latifolia agg., kam jsou řazeny hybridogenní jeřáby vzniklé křížením mezi druhem Sorbus torminalis a některým zástupcem ze skupiny Sorbus aria agg. Po prvním rodiči zpravidla dědí kříženci do různé míry laločnatou čepel a po druhém plstnatý rub listů.

Sorbus gemellaSorbus gemella
Sorbus gemella
Sorbus gemella

Fotografováno dne 3. 7. 2007 (Česko, Dolní Ročov, foto Alena Jírová), 19. 9. 2004 (Konětopy, foto Martin Lepší), 14. 10. 2007 (Markvarec a Kočovská stráň, foto Vladimír Hans).

Literatura:
Lepší M., Kaplan Z. & Lepší P. (2008): Sorbus gemella. – In: Ondráček Č. (Ed.): Floristický kurz ČBS Louny 2007. – Severočeskou přírodou, in prep.