Syn.: Cyanococcus corymbosus (L.) Rydb.
Česká jména: borůvka chocholičnatá (Mareček 2001)
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Vaccinium corymbosum

Rozšíření: Pochází z východní části Severní Ameriky, roste v Kanadě od Ontaria po Nové Skotsko, ve Spojených státech zasahuje na jih až po sever Floridy a Texas. Z pacifické části (Britská Kolumbie a Washington) jsou hlášeny úniky z kultury. Pěstuje se na mnoha místech v Evropě, v Japonsku i na Novém Zélandu.

Ekologie: Roste v podrostu vlhkých světlých lesů, na travnatých místech, vřesovištích i na rašeliništích, vyžaduje kyselou půdní reakci. Vystupuje do nadmořských výšek 1600 m. Rostliny jsou převážně cizosprašné.

Popis: Přímý opadavý keř vysoký 1–2,5(–5) m; větve jsou hranaté nebo oblé, obvykle s liniemi chlupů. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté až téměř přisedlé, čepel je vejčitá až podlouhlá, 1,5–7 cm dlouhá a 1–2,5 cm široká, na líci lysá, na rubu alespoň na žilkách krátce pýřitá, na bázi klínovitá, celokrajná nebo na okraji drobně ostře pilovitá, na vrcholu špičatá. Květenství jsou krátké hustě koncové hrozny; kalich je zelený, lysý, s tupě špičatými cípy; koruna je válcovitě baňkovitá, 0,5–1,2 cm dlouhá, bílá nebo růžová, s 5 krátkými, nazpět zahnutými cípy; tyčinek je 10, nitky jsou brvité; semeník je spodní. Plody jsou kulovité, ojíněné, za zralosti modročerné bobule, které dosahují 0,4–1,2 cm v průměru; šťáva nebarví.

Využití: V přírodě jsou plody této brusnice potravou pro různé druhy ptáků, menší savce i medvědy, listy a letorosty spásá spárkatá zvěř i hlodavci. V hledáčku člověka jsou chutné, šťavnaté a sladké plody od pravěku, i v současné době se hojně sbírají. Dnes je to celosvětově nejčastěji pěstovaný druh rodu Vaccinium, u nás známý pod jménem kanadská borůvka, pěstuje se na plantážích i na zahrádkách; plody se běžně prodávají. K dispozici je větší počet kultivarů, lišících se vzrůstem, velikostí plodů i celkovou úrodností; některé z nich povstaly i z křížení s druhem Vaccinium darrowii, zejména ty, které jsou adaptovány na teplejší klima.

Poznámka: V Severní Americe se vyskytuje celkem 25 druhů rodu Vaccinium (incl. Oxycoccus), prakticky všechny měly význam jako zdroj potravy pro obyvatele dávno před příchodem Evropanů.

Vaccinium corymbosumVaccinium corymbosum
Vaccinium corymbosum
Vaccinium corymbosum
Vaccinium corymbosum

Fotografovala Alena Vydrová, dne 28. 4. 2020 (Česko, Čechy, Včelná, v kultuře).