Bílé Karpaty stepní, Žerotín – přírodní památka

Nad Radějovem (okres Hodonín), na samém okraji Bílých Karpat se zvedá kopec Žerotín, který dosahuje nadmořské výšky 322 m. Je z větší části osázen vinicemi a sady, na vrcholu se nalézá zajímavá kaple zasvěcená Panně Marii z roku 1949 a přírodní památka Žerotín vyhlášená v roce 1987. Předmětem ochrany je jediný zachovalý pozůstatek šípákové doubravy v CHKO Bílé Karpaty se zbytky teplomilných společenstev a na ně navázaný výskyt teplomilných rostlin a živočichů. Výměra činí necelé 2 ha a územím přírodní památky prochází turisticky značená cesta.

Žerotín
Žerotín

Nevelké chráněné území tvoří skupinky stromů a keřů, teplomilné trávníky, teplomilné bylinné lemy a hostí řadu zajímavých druhů rostlin. Z dřevin je významný především dub pýřitý (Quercus pubescens), z typicky teplomilných keřů můžeme jmenovat například dřín jarní (Cornus mas) nebo kalinu tušalaj (Viburnum lantana). V lesních lemech najdeme kamejku modronachovou (Buglossoides purpurocaerulea), plamének přímý (Clematis recta), sasanku lesní (Anemone sylvestris), kakost krvavý (Geranium sanguineum), smldník jelení (Peucedanum cervaria), kozlík ukrajinský (Valeriana stolonifera), srpici barvířskou (Serratula tinctoria), diviznu jižní rakouskou (Verbascum chaixii subsp. austriacum) aj.

Žerotín

Z trav je hojný sveřep vzpřímený (Bromus erectus) či ostřice horská (Carex montana), v teplomilných trávnících dále roste tužebník obecný (Filipendula vulgaris), chrpa čekánek (Centaurea scabiosa), jetel červenavý (Trifolium rubens), hrachor širolistý (Lathyrus latifolius), štírovník růžkatý (Lotus corniculatus), šalvěj luční (Salvia pratensis), lněnka lnolistá (Thesium linophyllon), vítod větší (Polygala major), len počistivý (Linum catharticum), škarda ukousnutá (Crepis praemorsa), černýš hřebenitý (Melampyrum cristatum), kozinec dánský (Astragalus danicus), záraza žlutá (Orobanche lutea), ostřice Micheliova (Carex michelii), ostřice chabá (Carex flacca), vikev tenkolistá (Vicia tenuifolia), kosatec různobarvý (Iris variegata). Jako veliká vzácnost zde roste též několik jedinců tořiče čmelákovitého Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana).

Žerotín

Je odtud, vzdor malé výměře, rovněž uváděna řada zajímavých druhů, jako jsou vstavač bledý (Orchis pallens), chrpa chlumní (Centaurea triumfettii subsp. axillaris), hvězdnice chlumní (Aster amellus), len žlutý (Linum flavum). Z místa se nabízí slušné výhledy do krajiny, zvláště pak na Radějov.

Žerotín

Fotografováno dne 6. 6. 2021.