Syn.: Allium acutum Spreng., Allium alpinum (DC.) Hegetschw., Allium broteroi Kunth, Allium buhseanum Regel, Allium carneum Schult. et Schult. f., nom. illeg., Allium coloratum Dulac, nom. illeg., Allium foliosum Clairv. ex DC., Allium glaucum DC., Allium glaucum Ledeb., nom. illeg., Allium idzuense H. Hara, Allium lusitanicum Link ex Regel, nom. inval., Allium montanum Schrank, Allium palustre Chaix, Allium palustre Salisb. nom. illeg., Allium palustre Pourr. ex Lag., nom. illeg., Allium punctulatum Schltdl., Allium purpurascens Losa, Allium raddeanum Regel, Allium reflexum F. Dietr., Allium riparium Opiz, Allium roseum Krock., nom. illeg., Allium schmitzii var. duriminium Cout., Allium schoenoprasum var. albidum Regel, Allium schoenoprasum f. albiflorum J. Rousseau, Allium schoenoprasum var. alpinum DC., Allium schoenoprasum subsp. alpinum (DC.) Nyman, Allium schoenoprasum var. alvarense Hyl., Allium schoenoprasum var. brevispathum Regel, Allium schoenoprasum var. broteroi (Kunth) Nyman, Allium schoenoprasum var. buhseanum (Regel) Boiss., Allium schoenoprasum var. caespitans Ohwi, Allium schoenoprasum var. duriminium (Cout.) Cout., Allium schoenoprasum var. foliosum (Clairv. ex DC.) Mutel, Allium schoenoprasum var. idzuense (H. Hara) H. Hara, Allium schoenoprasum var. laurentianum Fernald, Allium schoenoprasum var. lusitanicum Nyman, Allium schoenoprasum subsp. orosiae J. M. Monts., Allium schoenoprasum subsp. pumilum (Bunge) K. Richt., Allium schoenoprasum var. pumilum Bunge, Allium schoenoprasum f. purpuratum Konta, Allium schoenoprasum subsp. riparium (Opiz) Čelak., Allium schoenoprasum var. sibiricum (L.) Garcke, Allium schoenoprasum subsp. sibiricum (L.) Syme, Allium schoenoprasum var. sibiricum (L.) Hartm., Allium scorodoprasum var. alvarense Hyl., Allium sibiricum L., Allium sibiricum var. schoenoprasoides (Fr.) Fr., Allium tenuifolium Salisb., Allium tenuifolium Pohl, nom. illeg., Allium ubinicum Kotukhov, Allium udinicum Antsupova, Ascalonicum schoenoprasum (L.) P. Renault, Cepa schoenoprasa (L.) Moench, Cepa tenuifolia (Salisb.) Gray, Porrum schoenoprasum (L.) Schur, Porrum sibiricum (L.) Schur, Schoenissa rosea Salisb., nom. inval., Schoenissa schoenoprasa (L.) Salisb., nom. inval., Schoenoprasum vulgare Fourr.
Česká jména: šnitlauch (Huber 1596), česnek pažitka (Presl 1846), pažitka pobřežní (Kubát 2002)
Slovenská jména: cesnak pažítkový (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Druh se vyskytuje téměř v celé Evropě, severní Asii i na severu Severní Ameriky, ve směru jižním areál zasahuje až do Španělska, Řecka a Turecka, rovněž do hor Střední Asie, severního Mongolska, ruského Přímoří a do Japonska, v Americe sestupuje až do Nové Anglie a Colorada. V areálu je rozlišována řada vnitrodruhových taxonů. Byl zavlečen také do jiných oblastí světa, najdeme ho občas i ve Střední a Jižní Americe, Tasmánii, dokonce i na subantarktickém ostrově South Georgia.
Ekologie: Původně zřejmě rostl na březích řek, horské populace stoupaly do karů a na prameniště až do alpínského stupně, v současnosti se objevuje často na druhotných stanovištích, v okolí lidských sídel, zahrad, na skládkách a rumištích, kolem cest. Pěstuje se i v zahradách. Kvete od května do října.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–50 cm vysoká, s úzce kuželovitými cibulemi nahloučenými na krátkém oddenku. Stvol je přímý, dutý, oblý. Listy po 1–2, trubkovité, až 35 cm dlouhé a dosahující až 0,6 cm v průměru, duté, hladké. Květenství je polokulovitý až vejcovitý lichookolík, dosahující až 5 cm v průměru, 8–30květý; toulec je 2–3cípý, blanitý, vytrvávající; okvětní lístky jsou kopinaté, až 1,5 cm dlouhé, světle nachové až nafialovělé, vzácně i bílé nebo nažloutlé, tyčinky jsou kratší než okvětí. Plodem je tobolka.
Variabilita: Druh je značně variabilní, rozdíly lze najít mezi rostlinami planými a pěstovanými, určité odlišnosti lze postřehnout i na rostlinách horských, které se někdy klasifikují jako poddruh Allium schoenoprasum subsp. alpinum. V Evropě jsou snad morfologicky nejsvébytnější některé populace z Pyrenejského poloostrova.
Ohrožení a ochrana: Nominátní poddruh pažitky pobřežní je v českém Červeném seznamu (2012) řazen k druhům ohroženým (C3), v Červeném seznamu Slovenska (2015) je horský poddruh A. s. subsp. alpinum řazen k taxonům méně dotčeným (LC), je zde také chráněn zákonem. Ohroženým i chráněným druhem je rovněž v Irsku.
Využití: Pažitka pobřežní je po staletí pěstována v zahradách jako zelenina a koření, v kultuře se objevují i kulturní formy této rostliny, tu morfologicky bližší, tu vzdálenější původnímu druhu. Vyznat se v předlinnéovském třídění česneků a cibulí není vůbec snadné, nicméně v případě tohoto druhu si můžeme být vcelku jisti, že půjde nejspíše o druh, kterému se v raném novověku říkávalo Porrum sectile, tedy šnitlauch, lidově šnitlík. Vždy se konzumovaly jen jeho listy, připravovaly se z nich šalše (omáčky) i jiné pokrmy.
Fotografováno dne 27. 5. 2015 (Česko, Čechy, Polabí, zplanělé).