ACHILLEA AGERATIFOLIA (Sibth. et Sm.) Benth. et Hook. f. – řebříček / rebríček

Syn.: Achillea ageratifolia (Sibth. et Sm.) Boiss., nom. illeg., Anthemis ageratifolia Sm., Ptarmica ageratifolia (Sm.) Nyman
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Achillea ageratifolia

Rozšíření: Endemický druh centrální části Balkánského poloostrova, vyskytuje se v Makedonii, jihozápadním Bulharsku, Albánii a severním Řecku. V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy, kromě nominátního jsou to ještě A. a. subsp. aizoon a subsp. serbica.

Ekologie: Roste na horských kamenitých svazích, na skalních teráskách a ve skalních štěrbinách, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 2500 m. Kvete od května do července.

Achillea ageratifolia

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou přímou, 10–30 cm dlouhou. Přízemní listy jsou kopisťovité, 2–4 cm dlouhé, celokrajné nebo po okraji vroubkované, šedivě plstnaté, lodyžní listy jsou menší, jen asi 1 cm dlouhé. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy (anebo po 2–5 u subsp. serbica), zákrov dosahuje v průměru 5–12(–15) mm; zákrovní listeny jsou asi 5 mm dlouhé, hedvábitě chlupaté, s bledým okrajem; liguly jazykovitých květů jsou úzce vejčité, 7–9 mm dlouhé, bílé. Plodem je nažka.

Využití: Nezaměnitelný řebříček s vyšší okrasnou hodnotou, objevuje se proto rovněž v kultuře.

Achillea ageratifolia
Achillea ageratifolia
Achillea ageratifolia
Achillea ageratifolia
Achillea ageratifolia

Fotografováno dne 5. 6. 2014 (Severní Makedonie, okolí Ochridského jezera).