PULSATILLA BUNGEANA C. A. Mey. ex Ledeb. – koniklec Bungův / poniklec

Syn.: Anemone bungeana (C. A. Mey.) Pritz., Pulsatilla astragalifolia Pobedimova, Pulsatilla albana var. bungeana (C. A. Mey.) Regel
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Pulsatilla bungeana

Rozšíření: Areál druhu se rozpíná z altajské a dahurské Sibiře do Mongolska (prakticky po celém severu, z altajských a chovdských horských a polopustinných oblastí do fytoregionu východomongolských a chinganských stepí).

Ekologie: Roste na suchých skalnatých pahorcích ve vysokohorských stepích a v trhlinách na skalních římsách. Na jižně situovaných svazích hor vystupuje do 2200 m nadmořské výšky. Diagnostický druh svazu Stipion krylovii, spadajícího do společenstev středoasijských stepí třídy Cleistogenetea squarrosae. Hemikryptofyt. Kvete v květnu a v červnu.

Pulsatilla bungeana

Popis: Vytrvalá bylina se silným mnohohlavým, vertikálním oddenkem, za květu stěží 10 cm vysoká. Listy raší současně s poupaty, mají přitiskle hedvábitě chlupaté řapíky a jen oddáleně pýřité, peřenosečné čepele s laloky opět peřenosečnými v úzké, celokrajné i zubatě vykrojené segmenty. Tubulárně srostlé listeny zákrovu jsou jen asi do poloviny rozčísnuté, s laloky často ještě zubatě vykrojenými a vlnatě chlupatými. Neveliké (jen 2–3 cm široké) květy jsou staženě zvonkovité, ale s obalnými lístky zhruba v polovině doširoka rozevřenými, modrofialovými, vně roztroušeně pýřitými. Početné tyčinky jsou zlatožluté, purpurové čnělky pestíků dorůstají na hustě vlnatých dozrávajících nažkách jen asi 3 cm délky.

Využití: Nať je v mongolském léčitelství jakožto zahřívací prostředek užívána při slabosti a únavě, také při revmatismu a dně. Nálev z drcených čerstvých listů slouží jako kloktadlo v léčení angíny. Pro vysoký obsah protoanemoninu, podněcujícího často až puchýřnatá podráždění, nesmí čerstvá nať přijít do styku se sliznicemi nebo ekzematickou pokožkou.

Pulsatilla bungeana
Pulsatilla bungeana
Pulsatilla bungeana
Pulsatilla bungeana
Pulsatilla bungeanaPulsatilla bungeana

Fotografováno ve dnech 23. 5. 2023 (Mongolsko, Ulaanbaatar, Šarga Morjt, 1660 m) a 4. 6. 2023 (Čingeltej Zuslan, 1740 m).