ACHILLEA SETACEA Waldst. et Kit. – řebříček štětinolistý / rebríček štetinatý

Syn.: Achillea millefolium subsp. setacea (Waldst. et Kit.) Čelak., Achillea millefolium var. setacea (W. K.) W. D. J. Koch, Achillea collina Schur ex Nyman, Achillea capillaris Poir.
Česká jména: řebříček štětinatý (Presl 1819, Opiz 1852), řebříček tenkolistý (Čelakovský 1879), řebříček štětinatý (Dostál 1950), řebříček štětinolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: mačací chvost štetinatý (Dostál 1950), rebríček štetinatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Achillea setacea

Rozšíření: Roste nesouvisle ve střední a východní Evropě s přesahem do Přední Asie. U nás se vyskytuje roztroušeně až vzácně od nížin do pahorkatin ve středních a severozápadních Čechách a na jižní Moravě.

Ekologie: Roste na skalních a drnových stepích, na písčinách a vřesovištích, na dostatečně osluněných, suchých místech. V zásadě se vyhýbá půdám s vysokým obsahem vápníku. Rozkvétá časně, od první třetiny května, dokvétá již koncem června nebo začátkem července.

Achillea setacea

Popis: Vytrvalá, vlnatě chlupatá, po rozemnutí vonná bylina vytvářející 1–6 cm dlouhý plazivý oddenek. Lodyha je přímá nebo krátce vystoupavá, vysoká 15–50 cm, obvykle nevětvená. Přízemní listy jsou v obrysu podlouhlé, úzké (obvykle do 11 mm), třikrát peřenosečné, nápadně trojrozměrné (téměř válcovité), listové úkrojky jsou čárkovité (štětinovité). Úbory vytvářejí husté květenství, zákrov je úzce vejcovitý nebo válcovitý, okrajové jazykovité květy mají korunní trubku 1–2krát delší než liguly, které jsou bílé, jen za sucha někdy smetanově bílé, širší než delší. Nažky jsou klínovité. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Řebříček štětinolistý je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3), na sousedním Slovensku je v červeném seznamu uveden jako druh s nedostatečným množstvím dat (DD).

Achillea setacea
Achillea setaceaAchillea setacea
Achillea setacea
Achillea setacea

Fotografováno dne 1. 5. 2011 (Česko, Praha, PR Podhoří).