Syn.: Allium subhirsutum subsp. spathaceum (Steud. ex A. Rich.) Duyfjes, Allium subhirsutum var. spathaceum (Steud. ex A. Rich.) Regel
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Etiopii a Eritreji, přesahuje i do přilehlých pohraničních oblastí Súdánu a Somálska.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské louky v nadmořské výšce 1750–3500 m.
Popis: Cibulovitá vytrvalá bylina vysoká 10–40 cm; cibule je kulovitá až vejcovitá. Z cibule vyrůstají 1–3 čárkovité, 8–50 cm dlouhé a 0,2–2 cm široké, ploché až poněkud kýlovité listy, podél okraje jemně chlupaté. Květonosná lodyha vyrůstá z cibule zpravidla jednotlivě, je plná; květenství je kulovitý okolík o průměru 2–7 cm; květní stopky jsou 1–4 cm dlouhé; okvětní lístky jsou až k bázi volné, eliptické nebo podlouhlé, 5–9 mm dlouhé, bílé, na vnější straně často s růžovým proužkem; tyčinek je 6, semeník je svrchní. Plody jsou téměř kulovité tobolky o průměru 3–6 mm, obsahují černá semena. Téměř postrádá typickou palčivou česnekovou chuť.
Poznámka: Příklad východoafrického druhu s evolučními kořeny v mediteránní květeně. Rod Allium je v holarktické květeně velmi bohatě diverzifikován, je známo několik set druhů, nejvíce ve Středozemí, na Blízkém a Středním východě, ale vyskytují se i v Severní Americe. Mimo Holarctis jsou česneky velmi řídké, omezeně se vyskytují např. v Jižní Americe v Chile (např. Allium juncifolium) a v Brazílii (A. sellovianum), z Etiopie jsou známy jen dva autochtonní druhy. Blízce příbuzný česnek Allium subhirsutum, s nímž je tento druh některými badateli spojován na úrovni poddruhů, se vyskytuje ve Středozemí.
Fotografováno dne 28. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park, Sankaber).