Puerto Vallarta je krásné město na pacifickém pobřeží středomexického státu Jalisco, které se rozkládá podél širokého zálivu. Je známé především jako turistické středisko. Lidé sem přicházejí, aby si užili dlouhé pláže s jemným pískem, pětihvězdičkové hotely a skvělou mexickou kuchyni. Ovšem na zdejší botanickou zahradu narazí většinou jen náhodou.
Los Jardines Botanicos de Vallarta
Botanická zahrada se nachází asi 15 km jižně od města. V současnosti k ní vede pouze jediná silnice. Abyste se k ní dostali, můžete si koupit buď drahý organizovaný výlet, anebo vzít zavděk levnou jízdou místním autobusem. Při ní máte skvělou příležitost seznámit se blíže se zdejšími obyvateli a pokud umíte španělsky, můžete se určitě i lecčemu přiučit. Autobus bude šplhat asi do výšky 400 m nad pláží do pohoří Sierra Madre a pak zastaví přímo u vchodu.
Los Jardines Botanicos de Vallarta
Zahrada byla založena v roce 2004 a pro veřejnost otevřena v roce 2005. Mne sem osud zavál v roce 2008, ve všední říjnový den kolem poledne, a byl jsem zde jediným návštěvníkem. Místo je to úžasné – botanická zahrada v přírodním prostředí. Hlavní část a správní budovy jsou umístěny v suchém lese, který klesá dolů směrem k řece, ve které je možné se i vykoupat. V zahradě je však zastoupen i vlhký tropický les, který najdete v malém kaňonu. To vše na 20 hektarech plochy.
Los Jardines Botanicos de Vallarta
V současnosti v zahradě údajně roste na 3000 druhů rostlin. Drobné druhy jsou pěstovány na speciálních laťkových konstrukcích, některé jsou určeny jen orchidejím, u jiných je výsadba pestřejší. Nechybí ani ukázky místních motýlů a historických uměleckých děl. Mnoho původních druhů epifytických rostlin hostí také okolní stromy. Tillandsie jsou v této oblasti velmi hojné, v zahradě si je můžete prohlédnout snad všechny. Nápadná Tillandsia jaliscomonticola se dostala dokonce i do loga této zahrady. Ve vlhkých lesích zahrady lze obdivovat tropické orchideje, helikonie, rostliny zázvorovité, v sušším okolí budov zase objevíte agáve, aloe a jiné xerofyty, dokonce i kaktusy.
Los Jardines Botanicos de Vallarta
Únava se zde léčí návštěvou místní restaurace v nejvyšším patře správní budovy, kde vás svlaží studené nápoje a také odtud můžete opět obdivovat krajinu v okolí řeky. Místní botanická zahrada určitě stojí za návštěvu, odvede vás daleko od klasické turistické jednotvárnosti.
Los Jardines Botanicos de VallartaLos Jardines Botanicos de Vallarta
Fotografováno v říjnu 2008.