Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů. Roste ve vyšších polohách ostrovů Santo Antão, Santiago a Fogo. Jediný druh pelyňku na ostrovech, příbuzný kanárskému druhu Artemisia thuscula a madeirskému Artemisia argentea.
Ekologie: Jeden z typických druhů křovin ve vyšších nadmořských výškách, a to především na sušších stanovištích výše než 800 m n. m. Najdeme jej i na lokalitách, které zůstávají často nad horní úrovní pasátové oblačnosti, kde se klimatické podmínky blíží stepi, v kaldeře sopky Pico na ostrově Fogo provází i pole sopečného popela.
Popis: Až 2 m vysoký, bohatě větvený keř, často kulovitého tvaru. Listy jsou střídavé, řapíkaté, v obrysu podlouhlé, vícenásobně zpeřené, oboustranně přitiskle šedobíle až stříbřitě hedvábitě chlupaté, úkrojky jsou posledního řádu podlouhlé, 1–3 mm široké. Na koncích větviček se tvoří latovité květenství drobných úborů; jednotlivé úbory jsou kulovité, mají asi 3 mm v průměru, mají šedavě plstnaté zákrovní listeny; květy jsou velmi malé, žluté, okrajové jsou samičí, vnitřní oboupohlavné. Plody jsou drobné nažky.
Poznámka: Větší porosty tohoto druhu vzaly za své především pro to, že jeho dřevo bylo masově využíváno na otop; kromě toho měl využití i v tradiční medicíně. Dnes najdeme spíše jen jednotlivé keře.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, kráter Cova; Fogo, Monte Velha a Chã das Caldeiras).