Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů, roste převážně na vysokých ostrovech severní skupiny (Santo Antão, São Vicente a São Nicolau), z jižních je znám pouze z ostrova Santiago.
Ekologie: Velmi ozdobný druh skalních štěrbin, které provází převážně v nadmořských výškách 500–1000 m. Vyskytuje se pouze v zóně pravidelných pasátových mlh.
Popis: Krátce vytrvalá bylina až polokeřík s dřevnatějícími bázemi vystoupavých štětinatě chlupatých větviček. Listy jsou střídavé, srdčitou bází přisedlé, vejčité až kopinaté, 3–4 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, tmavozelené, trochu lesklé, na okraji drobně zoubkované, na rubu jen o málo hustěji chlupaté než na líci. Květy vyrůstají v řídkém latovitém květenství s četnými listeny, které jsou tvarem i velikostí podobné listům; kališní lístky jsou volné, přímé až odstálé, úzce kopinaté až podlouhlé, špičaté, zelené, bez vmezeřených přívěsků; koruna je 2–3,5 cm dlouhá, modrofialová, tmavěji žilkovaná, má široce baňkovitou trubku a srdčité cípy, čnělka je trojlaločná. Plodem je tobolka.
Záměny: Blízce příbuzný je druhý kapverdský endemický zvonek Campanula bravensis, má tužší, na spodní straně výrazněji chlupaté listy a bílé květy s poněkud odlišným tvarem koruny, která je jen velmi nevýrazně zaškrcená.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. a 4. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Santo Antão, Valle do Paúl a Corda).