CAMPANULA LASIOCARPA Cham. – zvonek / zvonček

Syn.: Campanula algida Fisch. ex A. DC., Campanula sajanensis Spreng. ex Steud., nom. inval., Campanula stelleri Steph. ex Herd.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula lasiocarpa

Rozšíření: Roste ve východní Asii a v Severní Americe. Na Dálném východě se vyskytuje na Kamčatce, na pobřeží Ochotského moře, na Kurilských ostrovech, Sachalinu a zasahuje až do Japonska na ostrovy Hokkaido a Honšú. Dále je znám z Aljašky a kanadského Yukonu, po horských hřebenech zasahuje k jihu do Britské Kolumbie a Alberty a v USA do státu Washington.

Ekologie: Roste na horských loukách a v alpinské travinobylinné vegetaci, v horských lesích a na skalnatých svazích. Zasahuje až do nadmořské výšky 3500 m.

Campanula lasiocarpa

Popis: Drobná vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a jedním nebo několika lodyhami, vysoká 2–20 cm. Listy jsou převážně v přízemní růžici, jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté, 1–6 cm dlouhé a 2–13 mm široké; na okraji ostře zubaté; na lodyze je několik drobných přisedlých listů. Květ je jediný na vrcholu lodyhy; kališní lístky jsou chlupaté, na bázi srostlé a s čárkovitými cípy; koruna je zvonkovitá, 1,5–3,5 cm dlouhá, modrá; tyčinek je 5; gyneceum tvoří spodní semeník. Plodem je téměř válcovitá, 3–5 mm dlouhá chlupatá tobolka.

Campanula lasiocarpaCampanula lasiocarpa
Campanula lasiocarpa

Fotografovala Alena Vydrová, dne 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell).