Syn.: Campanula algida Fisch. ex A. DC., Campanula sajanensis Spreng. ex Steud., nom. inval., Campanula stelleri Steph. ex Herd.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Roste ve východní Asii a v Severní Americe. Na Dálném východě se vyskytuje na Kamčatce, na pobřeží Ochotského moře, na Kurilských ostrovech, Sachalinu a zasahuje až do Japonska na ostrovy Hokkaido a Honšú. Dále je znám z Aljašky a kanadského Yukonu, po horských hřebenech zasahuje k jihu do Britské Kolumbie a Alberty a v USA do státu Washington.
Ekologie: Roste na horských loukách a v alpinské travinobylinné vegetaci, v horských lesích a na skalnatých svazích. Zasahuje až do nadmořské výšky 3500 m.
Popis: Drobná vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a jedním nebo několika lodyhami, vysoká 2–20 cm. Listy jsou převážně v přízemní růžici, jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté, 1–6 cm dlouhé a 2–13 mm široké; na okraji ostře zubaté; na lodyze je několik drobných přisedlých listů. Květ je jediný na vrcholu lodyhy; kališní lístky jsou chlupaté, na bázi srostlé a s čárkovitými cípy; koruna je zvonkovitá, 1,5–3,5 cm dlouhá, modrá; tyčinek je 5; gyneceum tvoří spodní semeník. Plodem je téměř válcovitá, 3–5 mm dlouhá chlupatá tobolka.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 17. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Mt. Edith Cavell).