Syn.: Carduus arizonicus (A. Gray) Greene, Carduus nidulus (M. E. Jones) A. Heller, Cirsium arizonicum var. nidulum S. L. Welsh, Cirsium nidulum (M. E. Jones) Petr., Cnicus arizonicus A. Gray, Cnicus nidulus M. E. Jones
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cirsium arizonicum
Rozšíření: Druh pochází z jihozápadu USA, vyskytuje se v Arizoně, jihovýchodní Kalifornii, Novém Mexiku, východním Coloradu, Nevadě a Utahu. Zasahuje i do mexického státu Baja California.
Ekologie: Roste na lesních okrajích a v nízkých světlých lesích s dominantními borovicemi a jalovci, v podhůří a v horách, v nadmořských výškách 900–3600 m, často na skalnatém podkladu. Kvete od poloviny jara do poloviny podzimu. Nejčastěji je opylován kolibříky a včelami.
Popis: Vytrvalá nebo dvouletá bylina, chudě větvená, dorůstající výšky 30–150 cm. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, lysé až řídce plstnaté. Listy jsou v obrysu podlouhle obvejčité až čárkovité, většinou se zpeřenými laloky, na okraji s ostny 2–30 mm dlouhými, na povrchu lysé až hustě šedě plstnaté; bazální listy jsou větší, 10–40 cm dlouhé, přisedlé nebo s okřídlenými řapíky, lodyžní listy přisedlé a kratší, horní jsou někdy pouze 3 cm dlouhé. Úborů je na lodyze 1–100, přisedlých nebo na stopkách až 15 cm dlouhých, v chocholičnatém nebo latnatém květenství. Zákrovy jsou válcovité, vejčité až zvonkovité, 1,5–4 cm dlouhé, zákrovní listeny v 7–9 řadách, lysé nebo pavučinatě plstnaté, vnější ostnité, vnitřní jen s krátkými vrcholovými ostny nebo bez ostnů. Jazykové květy chybí, trubkovité květy jsou až 3 cm dlouhé, růžové až červené, levandulové, purpurové, trubky 0,7–1,3 cm dlouhé, korunní cípy čárkovité, 1–1,5 cm dlouhé, na vrcholu bílé. Plodem jsou nažky až 7 mm dlouhé, s chmýrem až 3 cm dlouhým.
Poznámka: V rámci druhu se rozlišuje 4–5 variet lišících se barvou květů, tvarem a oděním listů a množstvím ostnů: Cirsium arizonicum var. arizonicum, C. a. var. bipinnatum, C. a. var. chellyense, C. a. var. rothrockii. Někdy se uvádí i Cirsium arizonicum var. tenuisectum.
Cirsium arizonicum
Cirsium arizonicumCirsium arizonicum
Cirsium arizonicum
Cirsium arizonicum
Cirsium arizonicum
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon).