Cirsium acaule × Cirsium oleraceum
Syn.: Carduus ×rigens Dryand., Cnicus ×rigens (Dryand.) Willr., Cirsium decoloratum Koch
Česká jména: pcháč tuhý (Dostál 1950)
Slovenská jména: pichliač tuhý (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cirsium ×rigens
Rozšíření: Kříženec Cirsium acaule a Cirsium oleraceum je udáván ze střední Evropy a Pobaltí. U nás je rozšířený především v termofytiku a mezofytiku západních, středních a východních Čech, na Moravě vzácně. Rodičovské druhy jsou vzhledem velmi málo podobné; proto překvapuje, že právě tento kříženec patří k velmi běžným hybridním kombinacím pcháčů a lze jej pravidelně nalézt všude tam, kde se populace rodičovských druhů dostávají do vzájemného kontaktu.
Ekologie: Vzhledem k různým ekologickým nárokům rodičů se může vyskytovat v široké škále biotopů od subxerofilních společenstev pastvin neb bílých strání po vlhké louky. Stanoviště jsou však zpravidla světlá. Kvete od července do října.
Cirsium ×rigens
Popis: Vytrvalá, 20–50 cm vysoká bylina s tenkými kořeny. Lodyhy jsou pouze u vyšších rostlin chudě větvené, velice řídce listnaté. Listy variabilní podle výšky rostliny, peřenoklané až peřenodílné. Úbory na vrcholu jednotlivé nebo po 2–3, podepřené několika listeny. Koruna je zpravidla krémově bílá nebo velmi světle až špinavě růžová.
Cirsium ×rigensCirsium ×rigens
Cirsium ×rigens
Fotografováno dne 23. 9. 2011 (u Nového Strašecí).