CIRSIUM FLODMANII (Rydb.) Arthur – pcháč / pichliač

Syn.: Carduus flodmanii Rydb., Carduus oblanceolatus Rydb., Cirsium flodmanii f. oblanceolatum (Rydb.) D. Löve et J.-P. Bernard, Cirsium nebraskense var. discissum Lunell, Cirsium oblanceolatum (Rydb.) K. Schum.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cirsium flodmanii

Rozšíření: Severoamerický druh vyskytující se v jižní Kanadě a na severu centrální části USA – na jih zasahuje do státu Colorado, na východ do Wisconsinu (okrajově z kanadského Québecu proniká i do Vermontu), na západě USA se objevuje jen ve státě Washington.

Ekologie: Roste v prériích, na vlhkých loukách a pastvinách, na narušovaných stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od července do srpna.

Cirsium flodmanii

Popis: Dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina, 30–80 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená, plstnatá. Přízemní listy jsou v obrysu podlouhle obkopinaté až úzce eliptické, 4–40 cm dlouhé a 1–10 cm široké, laločnaté, ostnité, na líci zelené a stříbřitě chlupaté, na rubu bělavě plstnaté; lodyžní listy jsou střídavé, menší než listy bazální. Úbory jsou většinou koncové, jednotlivé, dosahují 3–4 cm v průměru; zákrov je vejcovitý až zvonkovitý, 2–3,5 cm dlouhý, zákrovní listeny v 7–12 řadách, střechovitě se překrývající, vejčité až čárkovité, zelené nebo načervenalé, s bílým proužkem a odstálým trnem; jazykovité květy chybí, trubkovité květy jsou purpurové až růžové. Plody jsou nažky, 3–5,5 mm dlouhé, s chmýrem.

Poznámka: J. H. Flodman byl švédsko-americký botanik, objevitel tohoto druhu a spolupracovník Pera Axela Rydberga, prvního kurátora herbáře v New York Botanical Garden.

Cirsium flodmanii
Cirsium flodmaniiCirsium flodmanii
Cirsium flodmanii
Cirsium flodmanii
Cirsium flodmanii

Fotografováno ve dnech 16. 7. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Weaselhead) a 4. 8. 2015 (Calgary, Ranchlands Park).