Syn.: Hypericum quadrangulum L., Hypericum fallax Grimm, Hypericum tetragonum Fries, Hypericum delphinense Vill., Hypericum obtusum Moench, Hypericum commutatum Schur
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Rozšíření: Evropa, s výjimkou Středozemí a pobřeží Černého moře. Na sever její areál zasahuje po 70° s. š., na východě po řeku Ob. V České republice je dosti hojná v chladnějších polohách mezofytika, v teplejších oblastech České republiky roste vzácně nebo chybí.
Ekologie: Roste na loukách, pastvinách, prameništích, mýtinách, ve vlhkých a smíšených lesích a v jejich lemech. Třezalka skvrnitá je druhem se širokou ekologickou a cenologickou amplitudou a není náročná na živiny. V nižších polohách je ale vázaná na vlhčí a chladnější stanoviště. Kvete od června do října.
Popis: Jedná se o vytrvalou, 20–60 cm vysokou a lysou bylinu. Lodyhy má přímé, hlavními i vedlejšími lištami 4hranné, při bázi červenohnědé. Listy jsou přisedlé za okrajovou bází, nejčastěji eliptické až široce eliptické, někdy i vejčité a zpravidla tupé. Jsou často bez tečkovaných siličných nádržek, pouze na okrajích a ve špičce listu s černými tečkovitými žlázkami. Proti světlu prosvítají všechny žilky spojené v hustou síť. Květenství tvoří chudé a řídké koncové vidlany. Květy jsou 20–30 mm velké, s kališními lístky široce vejčitými až vejčitě kopinatými. Korunní lístky jsou spíše okrouhle vejčité, zlatožluté a ve špičce žláznatě tečkované a čárkované. Plodem jsou tobolky s velkými hustými podélnými žebry.
Využití: Třezalka skvrnitá se často sbírá jako léčivka, protože má podobné léčivé účinky jako příbuzná třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), se kterou bývá často zaměňována.
Fotografováno ve dnech 26. 6., 3. a 5. 7. 2008 (Česko, Liptál).