HYPERICUM COSTARICENSE N. Robson – třezalka / ľubovník

Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité

Hypericum costaricense

Rozšíření: Převážná většina lokalit leží v Cordillera Talamanca v Kostarice a přilehlé části Panamy, ale roste i v centrální Kostarice na sopce Poás. V Jižní Americe jsou dále známy lokality v severní Kolumbii u města Antioquia.

Ekologie: Stanovištěm je vegetace páramo nad horní hranicí lesa, zpravidla roste v keřových porostech v nadmořských výškách (900–)2400–3700 m.

Hypericum costaricense

Popis: Stálezelený keřík vysoký 0,5–1 m; větvičky v mládí hranaté, později se zaoblují; borka se odlupuje v podélných proužcích, s oranžovým nádechem. Listy jsou vstřícné, přisedlé, zejména na letorostech hustě střechovitě uspořádané a ke stonku přitisklé, úzce eliptické až čárkovité, 0,5–1,5 cm dlouhé a 0,6–1 mm široké, kožovité, zelené nebo sivé, žlábkovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, někdy až kápovité. Květy jsou terminální, vyrůstají po 1; květní stopky jsou 3–4 mm dlouhé; květy jsou pětičetné, 1,5–2 cm v průměru; kališních lístků je 5, volných, čárkovitých až čárkovitě kopinatých, 5–8 mm dlouhých, špičatých; korunní lístky jsou obkopinaté až obvejčité, 0,8–1,3 cm dlouhé, sytě žluté až oranžové, s nasazenou špičkou, s čárkovitými žlázkami; tyčinek 40–50, netvoří svazečky; gyneceum tvoří svrchní semeník a 3 stylodia. Plodem je vejcovitá, 4–5 mm dlouhá tobolka.

Hypericum costaricense
Hypericum costaricense

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, Cerro de la Muerte).