Syn.: Norysca lanceolata (Lam.) Blume
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Hypericum lanceolatum
Rozšíření: Komorské ostrovy a Réunion. Na ostrově Réunion jsou rozlišovány dva poddruhy – Hypericum lanceolatum Lam. subsp. lanceolatum a H. lanceolatum Lam. subsp. angustifolium (Lam.) N. Robson. Druhý uvedený je endemitem Réunionu.
Ekologie: Druh horské tropické vegetace, vyskytuje se v pásmu mezi 600 a 1800 m n. m.
Hypericum lanceolatum
Popis: Stálezelený bohatě větvený keř, obvykle vysoký 2–3 m, starší exempláře na spodní hranici rozšíření mohou ale dorůst výšky až 8–12 m. Listy jsou natěsnané na koncích mladých větviček, jsou vstřícné, přisedlé, jednoduché, kopinaté s tupou špičkou a klínovitou bází, až 4 cm dlouhé a 1 cm široké, zelené až šedozelené, se zpeřeným žilkováním. Jasně žluté pětičetné květy vyrůstají jednotlivě na koncích větviček, mají v průměru asi 5 cm. Kališní lístky jsou tupé, na okraji s černými žlázkami, korunní lístky vejčitě podlouhlé bez černých žlázek. Tyčinky jsou spojené do pěti svazků asi po 25, čnělek je 5, srostlých ve spodní části. Kvete od listopadu do února, plodem je hnědočervená tobolka.
Využití: Z květů jsou někdy získávány éterické oleje a využívány ve farmacii.
Hypericum lanceolatum
Hypericum lanceolatumHypericum lanceolatum
Poznámka: V literatuře se objevuje kromě Hypericum lanceolatum Lam. ještě druh Hypericum lanceolatum auct. (v současnosti klasifikován jako druh H. revolutum Vahl subsp. revolutum), jehož areál sahá od Etiopie až po jihoafrické Kapsko, vyskytuje se i na Arabském poloostrově.
Hypericum lanceolatum
Fotografováno ve dnech 15. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie) a 17. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).