Syn.: Adenosepalum nummularium (L.) Fourr., Elodea nummularia (L.) J.St.-Hil., Hypericum nummulariifolium Bubani, nom. illeg.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité

Hypericum nummularium

Rozšíření: Hory západní Evropy, areál druhu se skládá ze dvou oddělených arel: první se nachází v savojských Západních Alpách, druhá v Pyrenejích a severošpanělském Kantaberském pohoří.

Ekologie: Roste na vlhkých skalnatých svazích, v puklinách skal, na vlhkých sutích a naplaveninách, nejčastěji vápencových; v nadmořských výškách 1000–2500 m. Kvete od července do září.

Hypericum nummularium

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 5–35 cm. Lodyhy jsou vystoupavé, velmi tenké, lysé, na bázi dřevnatějící. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, čepele široce vejčité až téměř okrouhlé, 4,5–14 × 3–11 mm velké, na vrcholu tupé až téměř špičaté; na rubu a na okraji s bledými žlázkami. Listeny jsou 3–4 mm dlouhé, obkopinaté až obvejčité, na okraji s černými žlázkami. Kališní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, na okraji s černými žlázkami; korunní lístky jsou 8–12 mm dlouhé, žluté, někdy s červenými žilkami, na okraji s černými žlázkami. Plody jsou vejcovité tobolky, 4–8 mm dlouhé.

Hypericum nummularium
Hypericum nummularium
Hypericum nummularium
Hypericum nummularium
Hypericum nummularium
Hypericum nummulariumHypericum nummularium

Fotografovali Věra Svobodová, dne 17. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Ordesa), Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Fuente Dé, pod hřebenem Horcados Rojos).