Syn.: Adenosepalum nummularium (L.) Fourr., Elodea nummularia (L.) J.St.-Hil., Hypericum nummulariifolium Bubani, nom. illeg.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Hypericum nummularium
Rozšíření: Hory západní Evropy, areál druhu se skládá ze dvou oddělených arel: první se nachází v savojských Západních Alpách, druhá v Pyrenejích a severošpanělském Kantaberském pohoří.
Ekologie: Roste na vlhkých skalnatých svazích, v puklinách skal, na vlhkých sutích a naplaveninách, nejčastěji vápencových; v nadmořských výškách 1000–2500 m. Kvete od července do září.
Hypericum nummularium
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 5–35 cm. Lodyhy jsou vystoupavé, velmi tenké, lysé, na bázi dřevnatějící. Listy jsou vstřícné, téměř přisedlé, čepele široce vejčité až téměř okrouhlé, 4,5–14 × 3–11 mm velké, na vrcholu tupé až téměř špičaté; na rubu a na okraji s bledými žlázkami. Listeny jsou 3–4 mm dlouhé, obkopinaté až obvejčité, na okraji s černými žlázkami. Kališní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, na okraji s černými žlázkami; korunní lístky jsou 8–12 mm dlouhé, žluté, někdy s červenými žilkami, na okraji s černými žlázkami. Plody jsou vejcovité tobolky, 4–8 mm dlouhé.
Hypericum nummularium
Hypericum nummularium
Hypericum nummulariumHypericum nummularium
Fotografováno dne 17. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Ordesa).