Syn.: Androsaemum calycinum (L.) T. Lestib., Ascyrum calycinum (L.) Poir., Eremanthe calycina (L.) Spach, Eremanthe venosa (Lam.) K. Koch, Hypericum grandiflorum Salisb., nom. illeg., Hypericum venosum Lam., Norysca calycina (L.) Blume, Norysca venosa (Lam.) Blume
Česká jména: třezalka kališní (Mareček 1996)
Slovenská jména: ľubovník kalíškatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Hypericum calycinum
Rozšíření: Jihovýchodní Bulharsko (pohoří Strandža) a Turecko (severozápadní část). Jinde pěstovaná a v řadě zemí naturalizovaná (Portugalsko, Španělsko a Mallorka, Francie, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Krym, Velká Británie, Gruzie, Tasmánie, australský stát Victoria, Nový Zéland, pacifická oblast USA, ostrovy Juana Fernándeze).
Ekologie: Světlé lesy, kamenité náspy i břehy řek. Vyskytuje se v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od července do září.
Hypericum calycinum
Popis: Rychle rostoucí polokeř dorůstající až 60 cm. Větve jsou vystoupavé, mohou být čtyřhranné s dvěma úzkými podélnými lištami. Stálezelené listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, úzce eliptické nebo úzce vejčité, až 10 cm dlouhé, celokrajné, na líci matně zelené, na rubu modrozelené, olejnatými žlázami průsvitně tečkované. Květy dosahují v průměru 5–7 cm, jsou krátce nebo dlouze stopkaté, jednotlivé, vzácně po 2–3 na konci větévek, pětičetné, zlatožluté. Kališní lístky nestejně velké, až 20 mm dlouhé, na horním konci okrouhlé, neopadavé. Korunní lístky jsou 30–40 mm dlouhé, 12–20 mm široké, obvejčité, na horním konci okrouhlé nebo tupé, laločnaté, opadavé. Tyčinek je mnoho, jsou 20–30 mm dlouhé, prašníky načervenalé, pestík s pěti čnělkami a hnědooranžovými bliznami. Plodem je hruškovitá, 10–14 mm dlouhá hnědočervená tobolka. Semena jsou asi 2 mm dlouhá, podélně pruhovaná.
Využití: U nás je tento druh třezalky vysazován jako pokryvná rostlina, často jako porost vyšších stromů nebo do svahů. Při mrazech namrzá, ale dobře obráží. Snáší osluněná i stinná místa. V kultuře se nezřídka pěstují velkokvěté kultivary.
Hypericum calycinum
Hypericum calycinum
Hypericum calycinum
Hypericum calycinum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 8. 2017 (USA, Oregon, South Beach u Newportu).